Теорія:
\(1, 2, 3, 4, 5, ...\)
Якщо до натуральних чисел приєднати число \(0\) і всі цілі від'ємні числа: \(-1, -2, -3, -4, ..., \) — то вийде множина цілих чисел. Цю множину зазвичай позначають буквою .
Якщо до множини цілих чисел приєднати всі звичайні дроби: і т. д., — то вийде множина раціональних чисел. Цю множину зазвичай позначають буквою .
Множина раціональних чисел — це множина, що складається з чисел виду (де \(m,n\) - натуральні числа) і числа \(0\).
Зрозуміло, що — частина множини , а — частина множини . Для опису цієї ситуації в математиці також є спеціальне позначення: .
Математичний символ називають знаком включення (однієї множини в іншу).
Запис означає, що \(x\) — один з елементів множини \(X\).
А запис означає, що множина \(A\) являє собою частину множини \(B\). Математики частіше кажуть так: \(A\) — підмножина множини \(B\).
Для запису про те, що елемент \(x\) не належить множині \(X\) або що множина \(A\) не є частиною (підмножиною) множини \(B\), використовують ті ж символи, але перекреслені косою рисою: .
Наведемо кілька прикладів використання введених математичних символів для скорочення запису вірних математичних тверджень — їх називають також істинними висловлюваннями.
Будь-яке раціональне число можна записати у вигляді кінцевого десяткового дробу або у вигляді нескінченного десяткового періодичного дробу:
Вірно і зворотне: будь-який нескінченний десятковий періодичний дріб можна подати у вигляді звичайного дробу. Це значить, що будь-який нескінченний десятковий періодичний дріб є раціональним числом.
Покажемо на прикладі, як нескінченний десятковий періодичний дріб перетворюють в звичайний дріб.