Теорія:

Основою будови всіх живих організмів є клітина. Це найменша частина організму, здатна самостійно існувати і має всі ознаки життя.
P2092716.png
 
Клітини м'якоті апельсина або грейпфрута можна бачити неозброєним оком або за допомогою лупи. Багато клітини настільки малі, що їх можна побачити тільки під мікроскопом. Те, що живі організми складаються з клітин, вчені відкрили ще в \(17\) столітті.
 
34.png
 
Відомі самостійно існуючі організми, що складаються з однієї клітини, наприклад, найпростішими є частина зелених водоростей.

Будова рослинної клітини
клетка.bmp
 
Ядро — найважливіша складова частина клітини. Ядро відповідає за всі процеси, що відбуваються в клітині. Ядро містить спадкову інформацію про те, якою буде нова клітина, яка утворюється в результаті процесу ділення.
 
Цитоплазма — безбарвна, в'язка речовина, що наповнює клітку. У цитоплазмі знаходяться всі інші частини клітини.
 
Мембрана — тонка напівпроникна плівка, яка оточує цитоплазму і відповідає за надходження в клітину та виведення з неї різних речовин. Вона знаходиться під клітинною стінкою.
 
Зверни увагу!
В рослинній клітині є частини (всіх органел), яких немає в клітинах тварин. Це клітинна стінка, пластиды і вакуолю.

Клітинна стінка захищає клітину і надає їй певну форму. До складу клітинної стінки входить целюлоза, надає міцність.
 
Пластиды — маленькі складові частини клітини. Пластиды можуть бути безбарвними і кольоровими. Зелені пластиды називають хлоропластами, в них відбувається процес фотосинтезу.
 
Вакуоль — порожнина, заповнена клітинним соком і освіченими кліткою речовинами. Чим старше клітина, тим більше її вакуолю.