Теорія:

Розташування і значення бруньок пагона
pic44.png
 
На вершині втечі знаходиться верхівкова брунька. З допомогою верхівкових бруньок пагони наростають в довжину.
 
У пазухах листя розташовуються пазушні бруньки. З них розвиваються бічні пагони, що забезпечують розгалуження. Розташування пазушних бруньок повторює розташування листків на пагоні.
 
Бруньки, які розвиваються в пазусі листка (на міжвузлях, листках, коренях), називають додатковими.
  
Після опадання листків на пагонах залишаються листові рубці, над якими розташовуються пазушні бруньки.
 
Після розгортання нирок пагони ростуть швидко, а брунькові луски майже відразу опадають. Ділянка втечі з листовими рубцями від опалого ниркових лусок називають нирковим кільцем. За кількістю таких кілець можна визначити вік гілки або невеликого дерева і чагарника.
 
spyaie_Pochki.png
У дерев і чагарників з усіх перезимували нирок утворюються пагони. Частина нирок залишається нерозкритими. Це сплячі бруньки.
Сплячі бруньки часто відрізняються від звичайних більшою величиною. Вони протягом багатьох років можуть залишатися живими і повільно наростати верхівкою. При пошкодженні рослин (рубка, обрізка, обмерзання) такі нирки здатні формувати пагони. Крім того, нові пагони з сплячих нирок можуть утворитися на старих стовбурах і пнях дерев.
Будова нирок
Зовні нирки вкриті щільними шкірястими бруньковими лусками, які захищають їх від впливу несприятливих умов зовнішнього середовища.
 
В лупу на повздовжньому розрізі бруньки добре видно зародкове стебло, на верхівці якого знаходиться конус наростання, що складається з клітин освітньої тканини.
 
На стеблі розташовані дуже дрібні зародкові листки. У пазухах цих листя знаходяться зародкові нирки; вони такі дрібні, що їх можна розгледіти тільки в лупу.
 
Зверни увагу!
Нирка являє собою зародковий пагін.
 
pic47.png
 
Всередині одних нирок на зачатковому стеблі розташовані лише зачаткові листки. Такі бруньки називають вегетативними або листовими.
 
Генеративні або квіткові бруньки являють собою зародкові бутони або суцвіття, вони крупніше вегетативних і мають більш округлу форму.
 
Джерела: