Теорія:

Головною функцією листа є здійснення фотосинтезу.
Фотосинтез — процес, при якому зелені рослини, використовуючи сонячне світло, з неорганічних речовин виробляють органічні речовини.
Фотосинтез відбувається у хлоропластах. (Докладніше про цьому процесі ми поговоримо в розділі «Фотосинтез і дихання рослин»).
Клітинна будова листка
Знайомство з внутрішньою будовою листової пластинки допоможе краще зрозуміти значення зелених листя в житті рослин.
 
4_04.png
Будова шкірки
Зверху та знизу листок вкритий тонкою прозорою шкіркою (эпидермой або епідермісом), її клітини оберігають лист від пошкоджень і висихання. Шкірка — один з видів покривної тканини рослини.
 
Клітини шкірки безбарвні, щоб сонячне світло вільно проникав всередину листа.
Зверху шкірку покриває восковий шар (восковий наліт), який запобігає втраті води — кутикула (рослини з товстою кутикулою випаровують менше води, ніж рослини з тонкою кутикулою).
 
Серед клітин шкірки зустрічаються продихи, через які в лист проникає повітря і відбувається випаровування води.
Будова м'якоті листка
Під шкірочкою міститься м'якоть листа, складається з клітин основної тканини.
 
У клітинах основної тканини є хлоропласти, в яких відбувається фотосинтез.
Два-три шари, що безпосередньо прилягають до верхньої шкірочки, утворені щільно прилеглими один до одного клітинами подовженої форми. Вони нагадують майже однакової величини стовпчики, тому верхню частину основної тканини листа називають стовпчастої. В цитоплазмі цих клітин особливо багато хлоропластів.
 
Під стовпчастої тканиною лежать більш округлі або неправильної форми клітини. Вони нещільно прилягають одна до одної, утворюючи міжклітиники. Межклетники заповнені повітрям. Хлоропластів у цих клітинах менше, ніж у клітинах стовпчастої тканини. Ці клітини утворюють губчасту тканину.
Будову жилок листка
Якщо розглядати під мікроскопом поперечний розріз листової пластинки, в ній можна побачити провідні пучки листків — жилки, що складаються з судин, ситовидных трубок і волокон.
 
жилка.png
 
Сильно витягнуті клітини з товстими стінками — волокна — надають листу міцність.
По судинах пересуваються вода і розчинені в ній мінеральні речовини.
За ситовидними трубками пересуваються розчини органічних речовин.
 
Джерела: