Теорія:

Фотосинтез — унікальний процес утворення органічних речовин з неорганічних. Це єдиний на нашій планеті процес, зв'язаний з перетворенням енергії сонячного світла в енергію хімічних зв'язків, укладену в органічних речовинах. Таким способом надійшла з космосу енергія сонячних променів, запасена зеленими рослинами у вуглеводах, жирах і білках, забезпечує життєдіяльність усього живого світу — від бактерій до людини.
 
Видатний російський вчений кінця ХІХ – початку ХХ ст. Климент Аркадійович Тімірязєв (1843-1920) роль зелених рослин на Землі назвав космічної. Він писав:
Всі органічні речовини, як би вони не були різноманітні, де б вони не зустрічалися, в рослині чи тварині або людині, пройшли через лист, походять від речовин, вироблених листом. Поза листа або, вірніше, поза хлорофиллового зерна в природі не існує лабораторії, де б виділялося органічна речовина. У всіх інших органах і організмах воно перетворюється, перетворюється, тільки тут воно утворюється знову з речовини неорганічної.
Накопичення органічної маси
Всі живі організми можуть жити, лише споживаючи у вигляді їжі ту енергію, яку зелені рослини за допомогою хлорофілу отримали від Сонця і уклали вуглеводів і інших органічних сполуках. Вуглеводи — важливий продукт фотосинтезу.
Приклад:
Багато рослини, такі як цукровий очерет, цукровий буряк, цибуля, горох, кукурудза, виноград, фінік, запасають цукру в стеблах, коренях, цибулинах, плодах і насінні. Саме цукру служать головним джерелом енергії для всіх живих істот, так як легко можуть стати одним з найбільш активних сполук в будь-якій живій клітині.
Накопичення енергії
Постійно поглинаючи енергію у вигляді сонячного випромінювання, рослини накопичують її. Накопичення енергії — дуже важливе для живої природи явище, обумовлене фотосинтезом зелених рослин.
Приклад:
Органічні речовини — відмінний енергоносій. Людина широко користується газом, нафтою, вугіллям, дровами — все це органічні речовини, які виділяють при згорянні енергію, колись занесену в зелених рослинах.
Забезпечення постійності змісту вуглекислого газу в атмосфері
В атмосфері Землі вуглекислий газ становить 0,03% від об'єму повітря. Ця величина утримується протягом багатьох тисячоліть, незважаючи на те, що безліч живих організмів у процесі дихання виділяють вуглекислий газ. Ще більше його виділяється при гнитті і руйнуванні мертвих тіл, при виверженні вулканів, пожежі, при спалюванні палива. Все це величезна кількість вуглекислого газу поглинають зелені рослини в процесі фотосинтезу, зберігаючи більш або менш постійний вміст вуглекислого газу в атмосфері Землі і тим самим забезпечуючи можливість життя на нашій планеті.
Накопичення кисню в атмосфері
 
У стародавні часи, коли на нашій планеті ще не було рослин, не було і кисню в атмосфері. В даний час кисень повітря в атмосфері займає 21% його обсягу. Сучасний газовий склад атмосфери сформувався завдяки процесу фотосинтезу. Завдяки цьому всі організми на Землі — бактерії, гриби, тварини, людина і самі рослини, — можуть дихати і здійснювати процеси своєї життєдіяльності.
З кисню на висоті близько 20 км над поверхнею Землі під дією сонячної радіації утворюється озон. Він затримує ту частину ультрафіолетового проміння, що згубно діють на живі організми. Озоновий шар, що оточує Землю, створює можливість для життя організмів.
 
озон.png
Створення грунту на Землі
Органічні речовини, утворені зеленими рослинами, споживаються живими істотами суші. Відходи процесів життєдіяльності організмів, продукти гниття і розкладання мертвих тіл (рослин, тварин, грибів, бактерій) та їх окремих частин (опале листя, відмерлі корені, кореневі волоски, рясні кореневі виділення), потрапляючи у верхній шар земної поверхні, розкладаються там і беруть участь у створенні унікального природного утворення — грунту.
 
Грунт утворюється і розвивається на поверхні Землі в результаті взаємодії елементів живої та неживої природи. Без органічних сполук грунт не утворюється. Від кількості органічних речовин — гумусу залежить родючість ґрунту.
 
Зверни увагу!
Фотосинтез — це найважливіший процес в житті нашої планети. Він виконує космічну функцію, виробляючи величезну кількість енергії, що запасається в зелених рослинах, і поставляючи кисень в атмосферу.
 
Джерела: