Теорія:

Коріння рослин в теплу пору року постійно поглинають з грунту воду, і проводять її по судинах деревини листя. Всередині листа вода по межклетникам проходить до устьицам і через них випаровується (цей процес називається транспірація).
 
pic126.png
Рослина при цьому видаляє з організму зайву воду і таким чином звільняє місце для вступу за допомогою всмоктування корінням води з розчиненими в ній мінеральними речовинами.
 
Зверни увагу!
Випаровування сприяє пересуванню води в рослині. Крім того, випаровуючись, вода захищає листя від перегрівання сонячними променями.
Умови, що впливають на випаровування води
Випаровування залежить від навколишніх умов і стану продихів. При різних умовах навіть одне і те ж рослина випаровує різну кількість води. Наприклад, у похмуру погоду води випаровується менше, ніж в сонячний день. При сильному сухому вітрі випаровування йде сильніше, ніж в тиху погоду. У спекотні дні рослинам загрожує небезпека перегріву від сонячних променів. При випаровуванні ж листя охолоджуються і рослина не перегрівається.
 
У рослин випаровування регулюється відкриванням і закриванням продихів. У деяких рослин продихи відкриті тільки вдень, а на ніч закриваються.
 
222.png
 
Різні рослини випаровують різне кількості води. Чим більше листя рослин, чим більше їх поверхню, тим більше випаровується вологи. Так, кукурудза за добу випаровує 0,8 л води, капуста — 1 л, дуб — 50 л, а береза — більше 60 л води.
 
Рослини, що мешкають в умовах нестачі вологи, виробили різні пристосування до її зайвої втрати: потовщені зовнішні стінки клітин шкірки листя, восковий наліт, густі волоски. Ці пристосування не тільки перешкоджають випаровуванню, але і сприяють відображенню сонячних променів. Крім того, рослини, постійно відчувають нестачу вологи, мають невеликі листові пластинки.
Джерела: