Теорія:

Вода і поживні речовини повинні надходити у всі органи рослини, тому вся рослина пронизане провідними тканинами.
  
Зверни увагу!
По судинах деревини рухається вода з розчиненими мінеральними речовинами (грунту), за ситовидними трубками лубу — розчин органічних речовин (від листя).
 
23.png
Провідні тканини поєднуються в судинно-волокнисті пучки, часто оточені міцними волокнами механічної тканини. Судинно-волокнисті пучки проходять по всьому стеблу, з'єднуючи кореневу систему з листям.
Пересування води з мінеральними речовинами (висхідний струм)
Пересування води з розчиненими в ній мінеральними речовинами в рослині йде по судинах деревини у висхідному напрямку знизу вгору. Він залежить від сили всмоктування води клітинами кореневих волосків внизу і від інтенсивності випаровування нагорі.
 
Коріння, поглинаючи воду і ґрунти, разом з нею постійно привносять в організм розчинені мінеральні солі. Вступивши з водою в рослину, солі не випаровуються, а залишаються в ньому, утворюючи так звану суху речовину. Накопичення сухої речовини в тілі рослини — результат спільної роботи коренів і листя.
 
Висхідний струм води у рослині об'єднує всі органи рослини в єдине ціле. Крім цього, він необхідний для нормального водопостачання всіх клітин. Особливо він важливий для здійснення процесу фотосинтезу в листках.
Пересування органічних речовин
Органічні речовини (вуглеводи), які утворилися в листках, надходять у всі органи рослини по ситовидным клітинам лубу. Причому вони можуть переміщатися як вгору, так і вниз.
 
Знаючи, як пересуваються в рослині поживні речовини, людина може керувати їх рухом. Наприклад, якщо обрізати бічні пагони у томата і винограду, можна направити до плодів ті органічні речовини, які використовувались при розвитку віддалених пагонів. Це прискорить дозрівання плодів і збільшить урожай.
  
Джерела: