Теорія:

Осіння забарвлення листя, листопад
Щоосені при зменшенні довжини дня листя в більшості дерев і чагарників змінюють зелене забарвлення на жовто-оранжеве. Восени в листках руйнується хлорофіл. Помаранчеві і жовті пігменти в клітках листів зберігаються і стають помітними. Ось чому листя набувають осінню забарвлення.
 
Незабаром, які втратили хлорофіл листя опадає — відбувається листопад — природний процес відділення листя від стебел.
pic129.png
Задовго до відділення листка від стебла, в його підставі закладається шар пробки. Він покриває майбутній листковий рубець. Зовні від нього формується відокремлений шар. Клітини цього шару ослізняються, що призводить до порушення зв'язку між листком і стеблом. Досить слабкого вітру, лист повністю відокремлюється від стебла і падає під тягарем своєї власної пластинки. Ранка затягується пробкою, утворюючи листковий рубець.
Освіта коркового і видільного шарів настає задовго до випадання снігу і пов'язане з зменшенням довжини дня.
Значення листопада
Дерева і чагарники скидають листя, щоб не загинути взимку від нестачі вологи, оскільки коріння багатьох рослин не можуть всмоктувати з грунту холодну воду.
Під час листопаду разом з опалим листям з рослин віддаляються шкідливі речовини, що накопичилися в клітках листів до осені.
 
У деяких рослин листя зберігаються всю зиму. Це вічнозелені чагарнички брусниці, верес, журавлина та ін. Дрібні щільні листя цих рослин, слабо випаровують воду, зберігаються під снігом. З зеленим листям зимують хвойні рослини і деякі трави, наприклад, суниця, конюшина, чистотіл.
 
Джерела: