Теорія:

Насіння — рослина в зародковому стані із запасом поживних речовин.
За допомогою насіння рослини розмножуються і розповсюджуються. Коли насіння попадає в сприятливі умови, вона проростає.
Насіння поміщають в грунт. Грунт регулярно зволожують. Спочатку насіння набухає, а потім починає проростати.
Надземна проростання насіння
 
020 Germination haricot.png
 
Проростання насіння квасолі:
A — Насіннєва шкірка тріскається, і з'являється корінь, який розвивається із зародкового корінця.
B — Корінь росте і зміцнюється в ґрунті.
C — Над грунтом піднімаються дві сім'ядолі, що свідчить про зростання зародкового стебла.
D — Формується надземний стебло з листям і стає зеленим на сонячному світлі.
 
У квасолі звичайної, соняшника, капусти, огірків, цибулі ріпчастої, липи зародковий стебло виносить сім'ядолі у повітряне середовище. Такий спосіб проростання називають надземним.
Підземне проростання насіння
Сім'ядолі проростків гороху, ячменю, пшениці, дуба, ліщини залишаються в ґрунті. Для них характерний підземний спосіб проростання.
 
Wheat-root system2.png
 
Насіння пшениці проростає підземним способом.
 
У вузькому кінці зерна, де знаходиться зародок, що розвивається не один, а кілька коренів, утворюється мичкувата коренева система (1, 2).
Із зародкової почечки утворюється проросток (3).
Сформувався проросток має кореневу систему і надземний пагін, що складається з стебла, листя і верхівкової бруньки (4-6).
Спочатку зародок живиться поживними речовинами, накопиченими в самому насіння.
Коли в сім'ї закінчуються запаси поживних речовин, нова рослина починає сам виробляти для себе поживні речовини. В його листах і зеленому стеблі здійснюється фотосинтез (утворюються органічні речовини), а за допомогою коренів рослина поглинає воду і мінеральні речовини з грунту.
прорастание.png
 
Зверни увагу!
Основною відмінністю підземного проростання (зерна пшениці) від надземного проростання (насіння квасолі) є те, що при підземному проростанні на поверхні ґрунту спочатку з'являється один паросток, а при надземному — дві сім'ядолі.
Здатність до проростання насіння у рослин різна. Так, насіння верби, тополі проростають відразу після потрапляння на вологу грунт. Якщо вони не утворюють проростків, то через 2 тижні гинуть. Насіння інших рослин (конвалія, зозулинець, женьшень) здатні проростати тільки через кілька років. Більшість рослин тривалий час зберігають здатність до проростання. Вони, перебуваючи в грунті, утворюють своєрідний природний ґрунтовий банк насіння.
Джерела:
 
Джерела: