Теорія:

Захворювання людини, що викликається бактеріями
Деякі види бактерій-паразитів проникають в організм людини і поселяються там, викликаючи захворювання.
В тілі людини хвороботворні бактерії харчуються, швидко розмножуються і отруюють організм продуктами своєї життєдіяльності.
 
Бактерії викликають тиф, холеру, дифтерію, правець, туберкульоз, ангіну, менінгіт, сап, сибірку, бруцельоз та інші хвороби.
 
Одними з цих хвороб людина може заразитися при спілкуванні з хворим через дрібні крапельки слини при розмові, кашлі і чханні, іншими — при вживанні їжі або води, в яку потрапили хвороботворні бактерії.
Антисанітарні умови, бруд, велика скупченість людей, недотримання правил особистої гігієни створюють сприятливі умови для швидкого розмноження і поширення хвороботворних бактерій. Це може викликати епідемію, тобто масове захворювання людей.
 
При зараження туберкульозною паличкою людина захворює на туберкульоз: в легенях, нирках, кістках і деяких інших органах розвиваються дрібні горбки, схильні до розпаду. Туберкульоз — хвороба, яка може тривати роками.
 
74_1_tuberculesis1.jpg
 
Туберкульозна паличка в легенях
 
Чуму — одне з найважчих захворювань — викликаютьчумні палички. Чума — сама швидкоплинна хвороба. Від перших відчутних ознак захворювання до смерті іноді проходить всього кілька годин.
Спустошливі епідемії чуми в давнину були найстрашнішим лихом. Були випадки, коли від чуми вимирали цілі міста і села.
Наприклад, у VI ст. чума проникла зі Сходу в Центральну Європу. Свирепствуя там, хвороба винищувала у великих містах тисячі людей на день. Небезпечна чума і в наш час. Переносники чумних бактерій — блохи, що паразитують на сусликах, мишах, щурах.
 
З хвороботворнимистрептококами і стафілококами пов'язані гнійні захворювання — наприклад фурункульоз, стрептококова ангіна.

Хвороботворні бактерії також викликають захворювання тварин і рослин
 
У тварин бактерії викликають такі хвороби, як сап, сибірська виразка, бруцельоз. Цими хворобами може заразитися і людина, тому, наприклад, в районах, де худоба хворіє на бруцельоз, не можна вживати в їжу сире молоко.
 
Відомо близько 300 видів бактерій, що викликають різні захворювання рослин. Вони завдають великої шкоди рослинництву і полеводству, викликаючи в'янення, гниття стебел, плямистість листя і т. д.
 
129640367369009659.jpg
Заходи боротьби з хвороботворними бактеріями.
Існують спеціальні заходи для попередження заразних захворювань, що викликаються хвороботворними бактеріями. Встановлено суворий лікарський контроль за джерелами води та харчовими продуктами. На водопровідних станціях воду очищають в спеціальних відстійниках, пропускаючи її через фільтри, що хлорує, озонують.
 
Хворі отримують ліки, які вбивають хвороботворних бактерій. Для знищення бактерій у приміщенні, де знаходиться заразний хворий, проводять дезінфекцію, тобто обприскування або обкурювання хімічними речовинами, що викликають загибель бактерій.
 
Зверни увагу!
Дуже важливо провітрювання приміщень (наприклад, в класі після провітрювання перед початком уроку бактерій в 13 разів менше, ніж у тій же кімнаті після уроку).
Сонячне світло також згубний для багатьох бактерій, наприклад, для бактерій туберкульозу.
Для попередження багатьох захворювань застосовують запобіжні щеплення.
 
Джерела: