Теорія:

Більшість бактерій харчуються готовими органічними речовинами.
 
За способом живлення бактерії, які живляться готовими органічними речовинами, ділять на дві групи: сапротрофи (від грецького сапрос — «гнилий» і трофе — «живлення», «їжа»), отримують органічні речовини з відмерлих організмів або виділень живих організмів, і паразити (від грецького паразитос — «нахлібник»), що харчуються органічними речовинами живих організмів.
 
Паразитизм у бактерій поширений дуже широко. Існують бактерії, які паразитують у тілі інших видів бактерій. Серед бактерій-паразитів багато хвороботворних, що викликають різні захворювання у рослин, тварин і людини.
 
У бактерій існують різні способи харчування. Серед них є автотрофы і гетеротрофи.
 
Деякі бактерії здатні створювати органічні речовини з неорганічних. Такі організми називають автотрофами.
  
Автотрофы (від грец. аутос — «сам» і трофе — «їжа») — організми, здатні самостійно утворювати органічні речовини для свого живлення.

Одні з них, наприклад, ціанобактерії (від греч, цианос — «синій») на відміну від інших бактерій містять у своїх клітинах хлорофіл, і здатні створювати органічні речовини з неорганічних, використовуючи світлову енергію (в їх клітинах відбувається процес фотосинтезу).
Ціанобактерії зіграли важливу роль у накопиченні кисню в атмосфері Землі.
Інші, наприклад, залізобактерії, сіробактерії отримують енергію від перетворення одних неорганічних речовин в інші.
 
Гетеротрофи (від грец. гетерос — «інший» і трофе — «їжа») — організми, що використовують для свого живлення готові органічні речовини.

Гетеротрофные бактерії поділяються на сапрофітів, симбіонтів і паразитів.
 
Бактерії-сапрофіти (абосапротрофы) (від грец. сапрос — «гнилий», трофе — «їжа») отримують поживні речовини з мертвого розкладається органічного матеріалу. Зазвичай вони виділяють в цей гниє матеріал свої травні ферменти, а потім всмоктують і засвоюються розчинені продукти.
 
Бактерії-симбионты (від грец. симбионтос — «сожительствующий») живуть спільно з іншими організмами і часто приносять їм відчутну користь.
Наприклад, особливі бактерії, що живуть в утолщениях коренів (в клубеньках) бобових рослин, з атмосферного повітря засвоюють азот, службовець рослині добривом. Деякі бактерії, що живуть усередині кишечника тварин, у тому числі і людини, споживаючи і переробляючи їх їжу, постачають їм вітаміни групи B і K.
 
Бактерії-паразити (від грец. паразитос — «нахлібник») живуть всередині іншого організму (його називають господарем) або на ньому, ховаються і живляться його тканинами.
Як правило, паразити завдають шкоди своєму господареві. Вони викликають різні захворювання — бактеріози. Такі паразити називаються патогенними (від грец. патос — «страждання»).
 
Зазвичай бактерії не можуть зруйнувати покрови рослини, тому вони проникають у рослини через ранки або природні отвори (продихи, чечевички та ін).
Багато бактерії, заражаючи насіння, цибулини, бульби, кореневища, передаються від рослини до рослини при вегетативному розмноженні або при проростанні насіння.
Навіть краплі дощу або бризки води при поливах можуть поширювати бактерії — збудники хвороб рослин.
 
Нерідко в поширенні хвороботворних бактерій беруть участь інші організми — переносники (комахи, кліщі, молюски, птахи та ін).
Багато бактерії-паразити, потрапляючи в організм людини, викликають захворювання, наприклад, дизентерію, туберкульоз, ангіну, холеру, чуму і ін.
 
Джерела: