Теорія:

Серед грибів чимало паразитів. Вони викликають різні хвороби рослин, тварин і людини. Особливо великої шкоди гриби-паразити завдають сільському і лісовому господарству.
 
pic321.png
 
Головня
Різні види цього гриба можуть вражати хлібні злаки: пшеницю, овес, ячмінь, просо, кукурудзу.
Спори сажки дозрівають майже одночасно з зерновками злаків. Вони прилипають до зерновкам, потрапляють на ґрунт та рослинні рештки, де й зимують. Навесні спори сажки проростає нитки грибниці. Грибниця проникає в проростки злаків, що ростуть всередині їх стебел, харчуючись соками цих рослин. До часу цвітіння злаків грибниця сажки досягає колоса. Тут вона сильно розростається, утворює масу суперечка, руйнує зернівки і перетворює їх у чорну пил. Колоски стають схожі на обвуглені головешки (звідси і назва цих грибів). Замість однієї зернівки пшениці утворюється від 8 до 20 млн спір.
Щоб знищити спори сажки, зерно перед посівом необхідно обробляти спеціальними препаратами. Головня може вражати не тільки злаки, але й інші рослини.
 
Ріжки
На деяких зернових культурах поселяється гриб ріжки. В уражених рослин здорові зернівки перетворюються на отруйні чорно-фіолетові ріжки, щільні сплетення ниток грибниці ріжків. Ріжки обпадають або зберігаються разом із зібраним зерном. Перебуваючи в грунті, ріжки навесні розвиваються, на них утворюються спори. Під час цвітіння злаків спори потрапляють на їх рильця квіток і там проростають. Потім міцелій ріжків проникає у зав'язі, де замість зернівок утворюються ріжки цього гриба паразита.
Потрапивши з борошном в їжу, вони можуть викликати важке отруєння, у людини з'являються судоми і головні болі. При сильному отруєнні на ногах відбувається омертвіння пальців.
Гриби трутовики
11.png
 
Ці гриби руйнують деревину дерев, завдаючи великої шкоди лісовому господарству, садам і паркам. Їх спори проникають у дерево через рани, що з'являються в корі при поломці гілок, морозобоинах, сонячних опіках та інших ушкодженнях.
Спори проростають у грибницю, яка поширюється по деревині, руйнує її, робить трухлявої.
Плодові тіла гриба трутовика мають форму копита. Зазвичай вони з'являються на корі дерева через кілька років після зараження, розташовуючись на стовбурах один над одним у вигляді поличок. На нижній стороні плодового тіла в дрібних трубочках дозрівають спори. У більшості трутовиків плодові тіла багаторічні.
У стовбурах уражених трутовиками дерев з'являються дупла, вони стають крихкими і легко ламаються. Термін життя дерева сильно скорочується.
Інші гриби-паразити
Фітофтора викликає захворювання бадилля і гниль бульб картоплі.
 
fsgnil.png
 
Інші гриби вражають листя, молоді пагони і плоди агрусу, утворюючи білий борошнистий наліт, так звану борошнисту росу.
 
мучнистая_роса.png
 
Якщо гриби (парша) оселяються на яблуках, вони покриваються шелушащимися плямами, а потім розтріскуються.
 
parsha.png
 
Великої шкоди зерновим рослинам завдають ржавчинні гриби, або іржа. Вони вражають листя і стебла злаків. Спори ржавчиннмх грибів мають іржаво-червоний колір (звідси їх назва). За літо утворюється кілька поколінь.
 
pic323.png
 
Гриби-паразити знижують врожай сільськогосподарських рослин, роблять продукти з них непридатними в їжу.
 
Всі грибні захворювання поширюються дуже швидко, тому що вітер, опади і комахи легко переносять дрібні суперечки з хворих рослин на здорові.
 
Зараження рослин грибами-паразитами завдає великої шкоди сільському господарству. Тому дуже важливо приймати профілактичні заходи, а в разі появи захворювань якомога швидше починати боротьбу з ними.