Теорія:

Гази і рідини не мають власної форми. Молекули газів вільно переміщаються в просторі, між ними практично не діють сили тяжіння. Але молекули газів знаходяться в хаотичному русі, і квадратний сантиметр поверхні будь-якого тіла за одну секунду отримує так багато ударів молекул повітря, що їх кількість записується \(23\)-значним числом.
Спільний удар молекул створює тиск газу на поверхню.
Якщо газом наповнити судину, то він займе весь обсяг судини, до того ж кількість молекул газу в судині можна збільшувати або зменшувати, таким чином змінюючи тиск на стінки посудини. Швидкість руху молекул також залежить і від температури.
Якщо маса газу незмінна, то при підвищенні температури газу, збільшується його тиск.
Подивися відео: Тиск газу.
Атмосферний тиск
Атмосферу Землі утримують гравітаційні сили Землі. Атмосфера Землі простягається на висоту декількох тисяч кілометрів і своєю вагою тисне на земну поверхню і на всі тіла на ній (маса \(1\) літра повітря приблизно дорівнює \(1,29 \)грама). Чому це не відчувається? Тому що атмосферне повітря тисне на тіла з усіх боків з однаковим тиском.
Закон Паскаля: тиск, вироблений на рідину або газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу.
Подивися відео: Закон Паскаля
 
Наприклад, нормальний атмосферний тиск на один квадратний метр стола рівнозначний \(10\) тонній масі, покладеної на стіл. З столом нічого не відбувається, тому що атмосферний тиск впливає і на нижню поверхню столу. Тиск компенсує один одного.
 
Відео з експериментами: Атмосфернй тиск
 
Атмосферний тиск вимірюється в міліметрах ртутного стовпа (мм рт. ст.). Нормальним атмосферним тиском вважають тиск рівний \(760 \)мм рт. ст.
\(760 \)мм рт. ст. \(= 1013,25 \)гПа
У техніці використовують і інші одиниці, наприклад, атмосфера (атм). \(1\) атм \(= 760 \)мм рт. ст.
 
Тиск в автомобільних шинах приблизно дорівнює \(2\) атм, а тиск в пляшці шампанського дорівнює майже \(6\) атмосферам.
 
 
šmap.bmp
 
Далі від земної поверхні атмосферний тиск знижується. На висоті \(5\) км воно вже приблизно в \(2\) рази менше. Тому в горах важко дихати (розріджене повітря містить менше молекул, в тому числі і молекул кисню. При цьому зменшується також сила, з якою цей кисень тисне на стінки легенів, і падає концентрація кисню в крові).
 
Для вимірювання атмосферного тиск використовують барометр-анероїд. Тиск газів в закритих судинах вимірюють манометрами.
 
 
 
barom1.bmp
Барометр Торрічеллі.
17 в.
baro.bmp
Барометр
bar.bmp
 
Цифровий (дигітальний) барометр
 
 
Джерела: