Теорія:

Будь-які два або кілька з'єднаних між собою судин, в яких рідина може вільно перетікати з однієї судини в іншій, називають сполученими посудинами.
У сполучених посудинах рівень рідини однаковий, так як в цих судинах вирівнюється тиск рідини.
 
 
abd9a00c-1f68-4e59-853a-af6a56638696.png
 
Подивися досліди в цьому відео: Сполучені посудини.
 
737abde2-b61d-481e-954d-496dabd59159.png
Чому господиня відмовляється використовувати цей кавник? Подивися, як малий максимально можливий рівень рідини, яку можна туди налити.
 
ab0bf4da-8114-4143-afd7-0a07f43b499d.png
У побуті прикладом сполучених посудин є джерела і такі артезіанськіколодязі, в яких свердловина знаходиться нижче рівня грунтових вод, і вода сама б'є зі свердловини. *
 
* Такі місця, де вода сама б'є зі свердловини, порівняно рідкісні. Зазвичай артезіанський колодязь влаштовують, пробуривши дуже глибоку свердловину, обладнану насосом.
 
ternis.bmp
 
В основі водопостачання житлових будинків лежить принцип сполучених посудин. Насосна станція закачує воду в водонапірну вежу, яка вище від найвищого будинку. З резервуара, який знаходиться у водонапірній башті, по підземних трубах вода потрапляє в водопроводи будинків, де прагне піднятися на таку ж висоту, на якій знаходиться резервуар водонапірної башти.
 
 
Цікаво використання принципу сполучених посудин в системі шлюзів каналу, який з'єднує водойму з високим рівнем води з водоймою з більш низьким рівнем води.
 
 
Панамський канал з'єднує Панамський затоку в
Тихому океані з Атлантичним океаном.
Рівень води в Атлантичному океані вище,
ніж в Тихому океані, тому в каналі зведені шлюзи.
 Два шлюзу обмежують невелику ділянку каналу.
Якщо корабель вирушає вниз, то повільно
відкривається верхній шлюз, і простір між шлюзами
заповнюється водою. Корабель проходить
повз шлюзу, і верхній шлюз закривається.
Потім повільно відкривається нижній шлюз.
Вода витікає, і рівень води знижується до рівня,
що знаходиться за нижнім шлюзом.
Корабель може продовжувати шлях.
 
Будівництво Панамського каналу стало одним з найбільших і складних будівельних проектів, які колись зводив людина. Завдяки йому морський шлях з Нью-Йорка в Сан-Франциско скоротився з 22500 км до 9500 км.
pankan.bmp
 
Пристроєм, в діяльності якого використовуються принцип сполучених посудин і закон Паскаля (тиск, вироблене на рідину або газ, передається без зміни в кожну точку рідини або газу), є гідравлічний прес (домкрат). Він складається з двох з'єднаних циліндрів: один вузький, а інший широкий. Циліндри заповнені маслом. При натисканні на поршень вузького циліндра, більший циліндр отримує в стільки разів більший тиск, ніж прикладена, у скільки разів площа більшого поршня більше площі меншого поршня.
 
F1S1=F2S2
 
bb28b43b-7826-4cfa-bf62-da403c2ceb67.png
 
Таким чином, людина однією рукою може підняти автомашину.
 
У рівні використовується те, що рідина зупиняється на одному рівні.
Рівень - пристосування, за допомогою якого можна визначити горизонтальну поверхню.
Рівень складається з вигнутою трубочки, що не повністю заповнена спиртом, а в ній залишено трохи повітря. На горизонтальній поверхні бульбашка повітря зупиняється в середині трубочки.
 
lim.bmp