Теорія:

Силу, що виштовхує тіло з рідини або газу, називають архимедовой силою в честь давньогрецького вченого Архімеда, який вперше розрахував її значення.
5-9_1(s).png5-9_2(s).png5-9_3(s).png5-9_4(s).png
Досвід. Підвісимо до пружини невелике відерце і тіло циліндричної форми. Розтягування пружини відзначимо стрілкою на штативі (рис. А), вона показує вагу тіла в повітрі.
 
Підставами посудину, наповнений рідиною до рівня відливної трубки (рис. Б) і помістимо в нього циліндр.
 
Після занурення циліндра в рідину, частина рідини, об'єм якої дорівнює обсягу тіла, виливається з отливного судини в стакан. Покажчик пружини піднімається вгору, пружина скорочується, показуючи зменшення ваги тіла в рідини (рис. В).
 
На циліндр, одночасно з силою тяжіння, діє ще й сила, що виштовхує його з рідини. Якщо в відерце вилити рідину зі склянки, тобто ту, яку витіснило тіло, то покажчик пружини повернеться до свого початкового стану (рис. г).
 
Висновок: що виштовхує сила, що діє на занурене в рідину тіло, дорівнює вазі рідини, витісненої цим тілом.
FА=Pж=mжg
(Сила, що виштовхує тіло з газу, також дорівнює вазі газу, взятого в обсязі тіла).
 
Формулу можна записати в іншому вигляді.
Висловимо масу рідини, витісняється тілом, через її щільність і обсяг тіла, зануреного в рідину, тоді отримаємо:
FА=ρжVтg

Закон Архімеда. На всяке тіло, занурене в покояться рідина (або газ), діє з боку цієї рідини (або газу) виштовхує сила, яка дорівнює добутку щільності рідини (або газу), прискорення вільного падіння і обсягу тієї частини тіла, яка занурена в рідину (або газ ).
Зверни увагу!
Архимедова сила залежить від щільності рідини, в яку занурено тіло, і від обсягу цього тіла.
Закон Архімеда справедливий і для газу, але в формулу слід підставляти щільність газу і обсяг витісненого газу, а не рідини.