Джерелами знань про оточуючий нас світі є спостереження і досліди.
 
Чим же відрізняються спостереження від дослідів?  
 
brain-3829057_1920.jpg
Спостерігаючи, ми можемо припустити щось нове, але для того, щоб якісно вивчити будь-яке явище, нам потрібно спостерігати його кілька разів і в різних умовах. Або навпаки, нам необхідно повторити кілька разів одні й ті ж умови. Для цього проводять дослід, який і відрізняється від спостереження тим, що проводиться за запланованим алгоритмом, із певною метою і в цей час зазвичай проводять спеціальні вимірювання.
Приклад:
Спостерігаючи, як падає на землю кинутий м'яч, ми можемо припустити, що його щось тягне вниз, але потрібно багато разів кинути кульки різної ваги і розміру з різної висоти, щоб встановити закон падіння тіл, як свого часу це зробив Галілей, кидаючи кульки зі знаменитої Пізанської вежі. А застосувавши отримані ним знання, інші люди змогли досягти значного прогресу в промисловості та виробництві на благо всіх людей.
Накопичивши за час спостережень певні дані про явища, ми намагаємося з'ясувати, як ці явища протікають і чому. В ході таких роздумів народжуються різні припущення, або гіпотези. Для перевірки гіпотези ставлять спеціальні досліди   експерименти.
 
Зверни увагу!
Спостереження  Гіпотеза  Експеримент  Висновок.
Для проведення експерименту потрібно здійснити будь-які вимірювання, а для цього необхідні вимірювальні прилади.
 
lab_glass_62.jpg
svari.png
мірний посуд
ваги
str.png
zemestr.png
мультиметр
прилад для виявлення і реєстрації землетрусу — сейсмограф