Теорія:
Важливою характеристикою файлу є його розмір. З'ясуємо, в яких одиницях виражається розмір файлу.
Для цього «заглянемо» всередину комп'ютерної пам'яті. Її зручно представити у вигляді аркуша в клітинку. Кожна «клітинка» пам'яті комп'ютера називається бітом.
Так, для зберігання одного довільного символу (букви, цифри, розділового знаку та ін.) може використовуватися \(8\) бітів.
Наприклад, слово «інформатика» складається з \(11\) символів, для зберігання кожного з яких потрібно \(8\) бітів пам'яті. Отже, це слово може бути збережено в файлі розміром \(88\) бітів або \(11\) байтів.
Більші одиниці, що використовуються для вираження розміру файлів: кілобайти, мегабайти і гігабайти:
Обсяг комп'ютерних інформаційних носіїв вимірюється в мегабайтах і гігабайтах.
На стандартному лазерному диску можна зберегти безліч файлів, загальний розмір яких буде дорівнювати \(700\) Мбайт.
З'ясуємо, скільки копій словника можна розмістити на такому диску. Для обчислень використаємо програму Калькулятор.
Одне з видань словника складається з \(800\) сторінок, на кожній сторінці \(2\) колонки з \(80\) рядків, в кожному рядку \(60\) символів (включно з пробілами). Перемноживши усі ці числа, отримуємо загальне число символів в словнику:
Один символ тексту (пробіл — це для комп'ютера теж символ) займає в пам'яті \(1\) байт. Отже, словник, що містить \(7680000\) символів, можна зберегти в файлі розміром \(7 680 000\) байтів.
Висловимо розмір файлу в кілобайтах: .
Висловимо розмір файлу в мегабайтах: .
Тепер розділимо \(700\) (інформаційний обсяг лазерного диска в мегабайтах) на \(7\) (розмір файлу зі словником, виражений в мегабайтах). Вийде \(100\). Отже, на одному лазерному диску можна розмістити \(100\) таких же за обсягом книг. Якщо ці книги розміщувати в звичайній книжковій шафі, то буде потрібна шафа, що складається з шести полиць, на кожній з яких буде вміщатися по \(15\) - \(17\) книг великого формату.