Ще однією фізичною величиною є час. На Землі, з давніх давен для визначення часу спостерігали за Сонцем. 
Ще з давніх часів люди розділяли своє життя на певні проміжки. Орієнтуючись за рухом Сонця по небосхилі визначали день та ніч (добу).
Щодня Сонце досягало найвищої точки на небі — наставав полудень (півдня).
Період між двома полуднями стали називати добою. 
Пізніше добу розділили на 24 години. Вважається, що це зробили єгиптяни ще 4000 тис років тому
На сьогодні основним орієнтиром для вимірювання часу є рух Землі навколо Сонця (рік) та навколо своєї осі (доба).
 
Важливо розуміти, що годинник показує не однаковий час на всій території Землі. І полудень настає не на всій планеті одночасно. Навіть на території України полудень в найзахіднішій часнині (Закарпатській області) настає пізніше, ніж в найсхіднішій частині (Донецькій області). Це особливості місцевого часу, його ще називають астрономічним. Але, щоб уникнути непорозумінь і щоб на всій території України час був однаковий, ввели єдиний час — той, що є місцевим для нашої столиці — Києва. Орієнтир на конкретну локацію став основою для розподілу на часові пояси. Такий час називають поясним — тобто наша країна живе в певному часовому поясі. Інші країни — в інших (детальніше будете вивчати на уроках георгафії).  
 
Одним із перших пристроїв для фіксування, визначення часу був сонячний годинник. Його можна було використовувати для визначення часу лише, коли на небі було Сонце.
 
сон год.jpg
 
Зверни увагу!
Спостерігаючи за формою Місяця на небі можна також відстежувати плин часу — кожні 29,5 діб настає молодий місяць. 
Місяць — це не лише назва супутника нашої планети, який ми бачимо вночі, це ще і назва періоду часу.
 
Протягом історії люди завжди намагалися систематизувати час — за рухом Сонця чи Місяця. Створювалися різні календарі, які мали схожі та відмінні ознаки: юліанський, григоріанський, мусульманський тощо.
Ми живемо за сонячним календарем — тобто орієнтуємося в часі за рухом Землі навколо Сонця. Різновидів сонячних календарів є багато — ми живемо за григоріанським.
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го кл. заг. серед. освіти/ Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. - Київ: Видавничий дім "Генеза", 2022. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Фоменко, В. Я. Гайда, С. М. Подоляк, В. І. Кравець, І. В. Крацець, І. В. Олійник, В. П. Стахурська, З. М. Пушкар, С. В. Банах, Л. П. Козловська. - Тернопіль : Астон, 2022. - 272 с..
3. Довкілля: підруч. інтегр. курсу для 5 класу закл. заг. серед. освіти/ Олексій Григорович, Юлія Болотіна, Максим Романов. - Харків: Вид-во "Ранок", 2021.- 176 с. : іл.. 
4. Картинки: www.canva.com