Пригадай, різні гази мають різну густину.
Наприклад, гелій набагато легший за повітря, тому кулька наповнена гелієм піднімається вгору.
 
кулька.png
 
Повітря — це суміш кількох газів, найбільше у складі повітря азоту і майже втричі менше кисню. Також у складі повітря є вуглекислий газ, водяна пара та інші гази.
 
атмосфера.png
 Повітря — суміш газів 
 
Люди навчилися впливати на склад повітря:
  • якщо повітря забруднене, для його очищення можуть встановлюватися спеціальні фільтри (або кондиціонери), що будуть вловлювати пил, токсичні речовини та гази
 кондиціонер.png
  Зміна фільтрів кондиціонера
  • також люди часто зволожують повітря, що позитивно впливає на самопочуття та здоров'я
зволожувач.png
 Зволожувач повітря
 
Гази можуть мати колір.
 
На підприємствах, як побічний продукт, часто утворюється газ, який називають «лисячий хвіст» через його характерний оранжевий відтінок. Цей газ забруднює атмосферу та негативно впливає на життя людини.
 
 Diossido_di_azoto.jpg
 
Природний газ він же рудниковий або болотний, або метан (ним опалюється приміщення) — не має ні кольору, ні запаху.
 
природний газ.png  газ.png
 
Зверни увагу!
Запах газу, який ми чуємо, коли не запалили комфорку — це запах, якого надали природному газу штучно, щоб люди могли знати про його витік, оскільки він є дуже вибухонебезпечним.
Природний газ називають рудниковим, тому що він часто залягає поруч із вугіллям, або нафтою. Шахтарі, які добувають руду не раз страджають від вибухів газу.
Кілька століть тому шахтарі брали у шахти клітки із птахами. Клітку вішали над стелею шахти і, оскільки, метан легший за повітря він піднімається доверху. Якщо пташки переставали співати або гинули, шахтарі розуміли, що стався витік газу і треба негайно виходити на поверхню.
 
шахта 2.png
  Шахта
 
Природний газ називають болотним, тому що він часто залягає під болотами. Там він утворюється в результаті розкладання рослинних решток без доступу повітря.
 
болото.png
  Болото
 
Розчинність газів у воді.
  • Гази, що добре розчиняються у воді: аміак та вуглекислий газ.
  • Трохи слабше, але розчиняються: кисень та водень.
  • Нерозчинні у воді гази: азот, неон
Джерела:
1. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го кл. заг. серед. освіти/ Дарія Біда, Тетяна Гільберг, Ярина Колісник. - Київ: Видавничий дім "Генеза", 2022. - 256 с. : іл..
2. Пізнаємо природу: підр. інтегр. курсу для 5-го класу закл. заг. серед. освіти/ Л. Я. Мідак, Н. В. Фоменко, В. Я. Гайда, С. М. Подоляк, В. І. Кравець, І. В. Крацець, І. В. Олійник, В. П. Стахурська, З. М. Пушкар, С. В. Банах, Л. П. Козловська. - Тернопіль : Астон, 2022. - 272 с..
3. Картинки: www.canva.com
5. Автор: Fabexplosive - Italian Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1267284