Ліцей № 1

В1721 р. в Ладижині була створена кантонійська школа (гарнізонна), яка готувала солдатських синів до військової служби. Ця школа була передана військовому поселенню (Ладижину) в 1824 р., а в 1856 р. ліквідована.

У 1859 р. школа стає парафіяльною, навчаються в ній тільки хлопчики.

В 1877 р. - школу перетворюють в однокласне міністерське училище, а через 18 років училище стає двокласним.

В 1897 р. відкрито школу грамоти для дівчаток - дочок заможних мешканців міста.

У 1909 р. Гайсинське земство, до якого належав тоді Ладижин, ухвалило рішення про будівництво школи по Онуфріївській вулиці. Так, об'єднавши новозбудовані корпуси - приміщення по вулиці Слобода та приміщення старого корпусу, - у 1917 р. розпочинає роботу Ладижинська школа. Це була вища початкова. Таким чином, після революції в Ладижині діяло дві початкових школи (заводська та слобідська) і одна семирічна.

У1935 р. відкрито середню школу, яка діє і зараз. Це перша середня школа.

У1937 р. (через два роки після відкриття ) вона розмістилась в приміщенні перебудованого костьолу. У школі було 28 класів, з них: 12 - перших - четвертих, 11 - п'ятих - сьомих, 5 - восьмих - дев'ятих, і 8, 9, 10 клас вечірньої школи. Навчалось близько 900 учнів, і знання їм давали 40 учителів.

Школа мала гарно облаштовані кабінети, понад 10 тисяч книг нараховувала її бібліотека, працювали різні гуртки, було 2 оркестри - духовий і струнний.

Але війна знищила все! Після визволення Ладижина загальними зусиллями дітей, батьків, учителів школу було відбудовано. Школа була єдина на селі і знаходилась у двоповерховому корпусі колишнього костьолу в центрі Ладижина. В ті далекі 50-і роки в ній працював невеликий дружній педагогічний та учнівський колектив. У приміщенні головного корпусу навчались лише середні та старші класи, а початкові класи навчались у приміщеннях по вулицях Слобода, Леніна та Поштова. Цікаво та весело проходили тематичні вечори, де часто ставились п'єси класиків літератури самодіяльним драмгуртком школи. Випускникам школи тих часів пригадуються прекрасні Новорічні костюмовані маскаради.

В 60-ті роки при школі була створена велика кролеферма, за якою, звичайно, доглядали тільки учні. Крім того, літом за учнями закріплювалась свиноферма місцевого колгоспу. Шоденно з раннього ранку до пізнього вечора учні працювали на цій фермі. Добросовісну працю школярів було помічено, школа завоювала високі нагороди, а саме: два духових оркестри та прапор переможця в соцзмаганні. На той час це була дуже висока нагорода праці учнів та педагогічного колективу. В педагогічному колективі школи працювали багато сімейних пар. В 1963 р. Ладижинська школа випускала свій першій одинадцятий клас! Був лише один випускний клас, всього 24 випускники, проте багато з них стали студентами вузів, а 5 учнів обрали професію вчителя. Випускники школи тих далеких 60-х, крім атестата зрілості, одержували документ про отримання професії шофера, тракториста та штукатура-маляра.

З лютого 1967року по вересень1983 року директором середньої школи № 1 працював Заховайко Григорій Дмитрович. Ладижинська СШ № 1 в цей час була розміщена в дев'яти будинках, умови праці були надзвичайно важкі, але педагогічний колектив і в цих умовах успішно вирішував всі завдання по вихованню молодого підростаючого покоління.

В новий 1968 – 69 навчальний рік школа прийняла дуже багато нових учнів. Вона була переповнена, було по 4 паралельних класи. Не вистачало приміщень, школа працювала в дві зміни. Лише пізніше, коли вступила в дію школа № 2, наша розвантажилась та стала працювати в нормальному режимі. Протягом 1969 – 1970 навчального року і в наступні навчальні роки в школі навчалось 820 - 900 учнів І-ХІ класів. Але приміщення було старе, в головному корпусі мали змогу навчатися лише декілька старших класів, а більшість класів знаходилася у старих, мало придатних для навчання приміщеннях, зимою навіть холодних (опалювались однією грубкою на цілий клас). А про справжній спортзал, майстерні, хімічний та фізичний кабінети учні могли лише мріяти. Виникла гостра потреба в будівництві нової школи. Її будівництво взяв на себе (на той час в зеніті слави) ферментний завод. Будувалася школа швидкими темпами, і вже новий1977 навчальний рік учні розпочали в новому приміщенні. Першого вересня1977року директор школи Заховайко Г.Д. урочисто відкрив двері нової школи.

В ті далекі 60-70-ті роки, коли телебачення ще не заповнювало наші домівки, люди цікаво спілкувалися: організовували вечорниці, процвітала художня самодіяльність.

На даний час у школі працюють різноманітні гуртки: виразного читання, драматичний, образотворчого мистецтва, карате, м'якої іграшки, юних квітникарів, комп'ютерний, спортивний та ін. Нашою гордістю є танцювальний колектив «Перлинка».

Протягом 2003-2004 н.р. учні старших класів займалися в соціальному проекті «Молодь обирає дію». Метою цього проекту є набуття дітьми навичок спілкування з місцевою владою. Протягом всього року діти активно співпрацювали з органом місцевого самоврядування. Результатом роботи проекту став упорядкований парк в старій частині міста, над яким наша школа взяла шефство. Це шефство продовжується і донині.

 

                                                                            

Дані оновлені: