Відносини між молоддю та батьками — тема, яка залишається актуальною протягом поколінь. Підлітковий та юнацький вік є ключовим етапом формування особистості, тому стосунки дитини з батьками відіграють у цей період дуже важливу роль.
Багато молодих людей прагнуть незалежності, відчувають себе дорослими й самостійними. Це нормально, адже підліток починає більше орієнтуватися на власні рішення та бажання, намагаючись менше залежати від батьків чи інших людей. Це дуже добре, коли молодь часто експериментує, приймає власні рішення та намагається знайти свій шлях у житті. Водночас цей період для неї непростий, адже необхідно брати на себе відповідальність і справлятися з наслідками своїх дій. Ми допоможемо розібратися з основними аспектами відносин батьків та дітей-підлітків у новій рубриці МійПсихолог від МійКлас.

Вплив інфлюенсерів на формування особистості підлітків

Молоді люди часто прагнуть власного шляху й уникають повторення життєвого досвіду своїх батьків. Наступне покоління майже завжди вважає, що певні підходи або рішення батьків не відповідають сучасним реаліям. Молодь хоче спробувати нові способи самореалізації та побудови стосунків, шукає альтернативні кар’єрні шляхи та інший стиль життя. Це можливо лише за умови вибору власного шляху, сміливо експериментуючи по життю та досягаючи цілей. Але треба враховувати, що у випадку невдачі більшість “косяків” розгрібають так чи інакше батьки…

Батьки часто дають поради з опорою на власний життєвий досвід, бажаючи вберегти своїх дітей від помилок, але ці поради не завжди приймаються. Молодь інколи сприймає їх як обмеження своєї свободи чи недовіру до їхньої здатності самостійно приймати рішення.

Вічне питання - знайти баланс: з одного боку – повага до порад і досвіду старших, а з іншого – свобода дій, право на власні помилки й власний досвід.

Для молоді дуже важливі думки однолітків та людей, яких вони вважають авторитетами, особливо якщо це популярні блогери чи інфлюенсери. Ця довіра пояснюється кількома факторами:

1. Почуття спільноти. Молоді люди шукають підтримки та розуміння серед тих, хто проходить через схожі етапи життя та переживає схожі проблеми. Це допомагає їм відчути себе частиною більшої групи, з якою вони можуть ідентифікуватися. Разом “на одній хвилі”.

2. Вплив соціальних мереж. Багато блогерів мають яскравий успішний образ, який часто приваблює однолітків. Блогери можуть мати харизму, стиль життя та досвід, що здаються одноліткам близькими чи бажаними. Інфлюенсери можуть здаватися більш сучасними або «в темі», ніж батьки, вчителі та сусіди тому їхні поради та досвід часто здаються більш актуальними. Тут варто пам’ятати, що більшість “успішних образів” лише показові, створені для стороннього глядача. Простий приклад: технічні засоби, на які знімають “відоси”, куплені батьками, кошти на відпочинок та відвідування цікавих місць - також гроші батьків, одяг, їжа та все інше - також…. Більшість таких блогерів просто демонструють як саме вони витрачають час та гроші, що самі не заробили. Фактично немає відеоконтенту від однолітків як заробити самому кошти, без залучення фінансових вкладень третіх осіб. Також треба враховувати, що контент будь-якого блогера , не дивлячись на вік та напрямок діяльності, буде будуватись на “красивій обгортці” (інакше не привернути до себе увагу). Також дуже великий контент спрямований на відеоігри. Варто розуміти: гра в ігри не принесе достатку, а “вакантні місця” для тих хто наповнює контент “як грати в ігри” - давно зайняті.

3. Прагнення незалежності. Молоді люди часто починають шукати альтернативні точки зору, щоб зрозуміти, чого вони хочуть і ким прагнуть стати. Думки однолітків та блогерів у цьому пошуку виглядають більш привабливими, ніж досвід старшого покоління. Це переважно пов’язано з тим, що досвід батьків вже їм начебто відомий, а те, що радять однолітки, цікаво спробувати.

Звісно, це не завжди позитивно впливає на їхні рішення, оскільки рекомендації блогерів можуть бути необ'єктивними або мати на меті заробіток на рекламі. Однак для підлітків це важливий етап формування своєї особистості.

Більшість батьків щиро хочуть забезпечити своїм дітям краще життя, ніж те, яке вони самі мали або мають. Це бажання є дуже природним і часто мотивує батьків до значних зусиль, щоб створити для дітей можливості для розвитку, освіти та реалізації. Старше покоління прагне убезпечити молодше від труднощів, через які саме пройшло, і поділитися власним досвідом, щоб підтримати дітей у складних ситуаціях.

Однак, у цьому прагненні батьки інколи можуть надмірно контролювати чи обмежувати свободу дітей, що підлітки можуть сприймати як відсутність довіри до їхнього власного вибору. Баланс між підтримкою та довірою є дуже важливим для всіх задіяних осіб: батьки можуть показати дітям, що готові допомагати й ділитися досвідом, але при цьому довіряють молодим людям, приймають їхні власні рішеннях та поважають їхні помилки (якими б болючими для всіх вони не були). Як же знайти цей баланс? Розкажемо у наступній статті. Слідкуйте за рубрикою МійПсихолог від МійКлас!

опубліковано: