Сьогодні, 4 березня, виповнюється 208 років від дня народження видатного українського композитора, співавтора Гімну України, священника УГКЦ Михайла Вербицького. Про життєвий шлях митця та історію написання Державного Гімну читайте у нашій статті.
Життя Вербицького було складним. У десять років він із братом Володиславом залишився без батька. Мати Пелагія вийшла заміж удруге й відмовилася від дітей. Тож хлопцями опікувався батьків двоюрідний брат, перемишльський єпископ Іван Снігурський. Саме Снігурський заснував при Перемишльській катедрі Української греко-католицької церкви хор, згодом музичну школу, в якій співав і навчався Михайло Вербицький.
Навчався Михайло у Львівській духовній семінарії. Його двічі виключали через «веселі пісні, гру на гітарі, запізнення на ранкові молитви». Втретє довелося покинути навчання через шлюб та необхідність утримувати сім’ю, але після скорої смерті молодої дружини поновив здобуття освіти.
Вербицький став священником, але більше через матеріальні негаразди, ніж за покликом душі. Його родина жила дуже скромно і майже весь час переживала досить скрутні часи. Тому часто йому доводилося заробляти на хліб уроками музики в приватних клієнтів. Згодом і друга його дружина передчасно пішла із життя − він залишився вдівцем із сином на руках.
Родина отця Михайла Вербицького завжди жила дуже скромно і переживала досить скрутні часи. Часто Вербицькому доводилося заробляти на хліб уроками музики у приватних домах. Гітара була його улюбленим інструментом все життя. Вербицький запровадив моду на гітару в Галичині. До того ж його вважають і основоположником гітарної літератури.
У рукописах Наукової бібліотеки України зберігся зошит гітарних композицій під назвою «Guitare №16», яка містить інструментальні твори та твори для голосу у супроводі гітари.
Історія створення Гімну є дуже цікавою. Михайло Вербицький завжди мріяв написати твір на слова Тараса Шевченка. А сталось так, що у часописі «Зоря» вірші Кобзаря опублікували на одній сторінці з віршем Павла Чубинського, який був без авторства. Думаючи, що кладе на музику твір Шевченка, Михайло Вербицький музично осмислив вірш Чубинського.
За своє життя Михайло Вербицький написав 12 оркестрових рапсодій, 8 симфонічних увертюр, три хори, два полонези й музику до близько 20 драматичних вистав.