Міжнародний жіночий день має з’явився завдяки рухові жінок за рівні права та емансипацію. У більшості держав світу жінки були позбавлені значної частини цивільних прав. Зокрема, вони не могли брати участь у виборах, а також отримували меншу ніж чоловіки зарплату попри те, що в індустріально розвинених країнах часто були змушені виконувати фізично тяжку роботу.
Історія жіночого дня почалася 8 березня 1857, коли працюючі жінки Нью-Йорка вийшли на демонстрацію з вимогою рівної з чоловіками зарплати і зменшення робочих годин. Ця подія відома як "Марш порожніх каструль". Активістки привернули увагу громадськості до питань жіночих умов праці, рівня зарплати, виборчого права. Після цього по всьому світу почали з'являтися жіночі профспілки, а дівчат стали приймати в університети.
Нові страйки пройшли в Нью-Йорку в 1909 році, а в 1909 американські соціалісти вирішили відзначати жіночий день в останню неділю лютого. У 1910 суфражистка Клара Цеткін ініціювала появу Міжнародного жіночого дня, коли жінки могли б збиратися на мітинги і розповідати про свої проблеми.
8 березня Україна та інші країни світу відзначають Міжнародний день прав жінок. До наших днів свято наповнювалося різними сенсами та неодноразово трансформувалося.