Сьогодні виповнюється 37 років від найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу, лише 8 грудня 2016 року. Ми зобов’язані пам’ятати про події 37-річної давнини.

Чорнобильська катастрофа — це не лише екологічна трагедія, це історія ліквідаторів та місцевих мешканців, життя яких назавжди змінилося після аварії на АЕС. 26 квітня 1986 року о 1:23 на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух. У результаті були зруйновані частина реактора та машинного залу. Спалахнула пожежа. Вогонь перекинувся на дах третього енергоблока. Його гасили до 5 години ранку.
Пожежники, які першими прибули на місце події, не мали спеціального обладнання. Їх просто не попередили про те, що горить не будівля АЕС, а вщент зруйнований реактор. В їхні легені потрапила велика кількість радіоактивних речовин. У результаті майже всі померли від променевої хвороби. У середині самого четвертого блоку вогонь вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
Радіоактивна хмара, яка утворилася після вибуху та пожежі, накрила не лише території сучасної України, Білорусі та росії, а й території багатьох інших країн — Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим — сьомим рівнем небезпеки.
У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Було вивезено 115 тисяч людей. Їм забороняли брати з собою речі та домашніх улюбленців.
Наприкінці 1986 року зруйнований реактор Чорнобильської атомної станції накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії.
З моменту аварії минуло 37 років. Через відсутність людей у чорнобильській зоні утворився умовний заповідник. Тут знайшли притулок безліч видів тварин та птахів. У мирний час до зони відчуження нерідко організовували екскурсії.

опубліковано: