Лише кілька днів тому діти розпочали шкільне навчання у 2023-2024 навчальному році. Перші тижні — період адаптації. Початок навчання в школі — один з найбільш складних (в психологічному та фізіологічному плані) та відповідальних моментів в житті кожної дитини. Ми допоможемо батькам першокласників та вчителям розібратися у тому, як зробити пристосування до шкільного життя максимально комфортним для дитини. Цінні поради — у нашій статті.

Адаптація — це пристосування до нових умов навколишнього середовища на біологічному, фізіологічному, психологічному рівнях. Звикання до школи — тривалий та індивідуальний процес. Критеріями успішної адаптації є продуктивність та психологічний комфорт. Складнощі адаптаційного періоду посилюються тим, що він проходить в умовах війни, повітряних тривог, можливо, перебування в чужій країні та в режимі онлайн-навчання. Це, безумовно, накладає свій відбиток на весь навчальний процес. Згідно зі статистичними даними тільки 50% дітей адаптується до нових умов і вимог протягом 6 місяців.

Процес адаптації складається з багатьох взаємопов’язаних аспектів. Щодо фізіологічного аспекту, то медики відзначають, що більшість першокласників хворіє у вересні, деякі діти втрачають вагу в перші 2-3 місяці навчання, деякі скаржаться на втому, головний біль, стають примхливими.

Коли учень приходить до школи, то потрапляє до великого освітнього простору, де діють певні правила; його оточує новий незнайомий колектив (однокласників), нова доросла людина, яка керує цим колективом. Виникають нові правила поведінки на уроках, нові вимоги та нова діяльність — навчання.

Незалежно від форми навчання дитина має вчасно з'явитися на уроці (прийти до школи, або під'єднатися до заняття), вміти концентрувати увагу, дотримуватися певних правил поведінки (піднімати руку, слухати інших), діяти за зразком, аналізувати тощо. Тобто, все те, до чого вона звикає у звичних умовах, відбувається і в онлайн-режимі. Для дитини ці правила і так нові, незалежно від того, вчиться вона онлайн чи очно.

Задача вчителів та, насамперед, батьків — допомогти дитині якомога комфортніше пристосуватися до нового життя. Кілька порад від нас:

1. Грамотно сплануйте режим дня дитини.
Якщо дитина втомлена, вона не зможе сприймати інформацію, аналізувати та запам'ятовувати її. Нервова система першокласників ще не сформована, а перевтома в дітей найчастіше проявляється гіперактивністю.

2. Опануйте гаджети разом з дитиною при онлайн-навчанні.
Навчити дитину вмикати/вимикати мікрофон, «піднімати руку», натискаючи відповідну іконку у застосунку.

3. Вчіть дитину орієнтуватися у зошитах.
На перших уроках разом із вчителем батькам необхідно показати рядки, клітинки, поля. За тиждень-два учень навчиться орієнтуватися у сітці зошита.

4. Хваліть дитину за роботу на уроці.
Ваша мета — навчити, показати, розвивати малечу, підтримувати та формувати мотивацію пізнання, а не карати за помилки. Не робить помилки тільки той, хто нічого не робить. Навчитися чогось без помилок неможливо. Наголошуємо на успіхах, знаходимо хоч один гарний елемент і за нього хвалимо.

5. Пам’ятайте, що дорослий допомагає дитині, а не робить за неї.
Потрібен певний час, для того щоб запам'ятати букви та їхні звуки, навчитися складати їх у склади, а склади у слова тощо. У кожної дитини цей час буде свій. Не треба порівнювати з кимось, помічаємо та пишаємося процесом розвитку дитини.

6. Розвивайте моторні навички.
Заохочуйте розвиток дрібної моторики дитини — хай малює, ліпить, вирізає. Це не тільки буде сприяти красивому письму, це ще й допоможе розвитку мовлення та навичкам читання, адже за ці процеси відповідає одна й та ж сама ділянка мозку.

7. Контролюйте рівень власного стресу.
Настрій батьків, світосприйняття, психоемоційний стан впливає на учнів. Якщо батьки роздратовані, невдоволені, занепокоєні — все це буде відчувати і дитина. Але дитина не знає, що з цим робити, і її рівень стресу буде накопичуватися. Дорослий може проговорити свої почуття дитині та обов'язково озвучити впевненість у тому, що все буде добре. Діти будуть вчитися розрізняти свої власні емоції та відчувати безпеку ділитися почуттями з батьками. А це вже основа здорового розвитку психіки, її стресостійкість.

8. Просіть про допомогу!
Не соромтеся звертатися до вчителя або до іншого фахівця за допомогою, порадою, і запитаннями.

Хай адаптаційний період проходить легко, а школа стане великим цікавим відкриттям для кожного учня.

 

З повагою
команда МійКлас

опубліковано: