Кожного дня людина спалює понад 450 ккал на день займаючись активною мозковою діяльністю.
Юний організм іноді виявляється зовсім не готовим до таких випробувань, тому мотивація до навчання — одне з ключових завдань батьків на шляху до покращення знань дитини.
З початком повномасштабної війни багато батьків почали скаржитися на те, що малеча швидко втрачає концентрацію та інтерес до навчання, і вони не знають, як можна допомогти в такій ситуації.
Далі поговоримо про те, як повернути мотивацію та сприяти розвитку дитини, зокрема через створення сприятливого емоційного середовища та адаптацію навчального процесу до її індивідуальних потреб.
Як визначити, що дитина втратила мотивацію?
Мотивація — це емоційний стан, що впливає на організованість, активність та готовність людини до роботи.
Тож батькам варто навчитись розрізняти ситуації, коли дитина вередує, а коли насправді виникають серйозні труднощі з навчанням та вмотивованістю.
Проте саме дорослі, як ніхто інший, знають свою малечу, тож для початку потрібно спробувати відверто поговорити та дізнатись про проблему детальніше.
Ось перелік ознак втрати мотивації до навчання, на який можна спиратись для аналізу поточної ситуації:
- часті скарги на втому, нудьгу чи небажання йти до школи,
- погіршення оцінок або відсутність інтересу до виконання домашніх завдань,
- замкненість або емоційна відстороненість,
- зміни у звичках: порушення сну, апетиту або фізичної активності.
Цілком можливо, що дитина почала відчувати напруження або стрес через поведінку викладача або однокласників, перевтомилась від надмірного навчального навантаження, або ж постала перед особистими труднощами.
Отже, в першу чергу варто потрібно бути відвертими з дитиною. Покажіть їй, що вона може довіритись та розповісти те, що її турбує.
Варто зауважити, що така розмова буде відрізнятись залежно від віку дитини. Однак, універсальна порада для будь-якого віку — відкрита комунікація без критики.
Для початку варто запитати: «Як я можу допомогти?»
Далі батькам стане в пригоді тільки персоналізований підхід, щире занурення в труднощі дитини та готовність допомогти їй подолати будь-які виклики.
Не зайвим буде поспілкуватися з викладачем, щоб досягти ефективних результатів у навчанні.
Професійний педагог може надати цінну інформацію, яку батьки не завжди помічають вдома, оскільки в школі дитина поводиться інакше. Разом буде набагато простіше знайти шляхи розв'язання проблем і покращення успішності.
Як заохотити дитину до навчання?
Як ми вже зазначили, джерелом мотивації у дітей є індивідуальність.Саме тому варто інтегрувати у процес навчання інтереси дитини.
Наприклад, якщо малечі подобаються компʼютерні ігри, розкажіть про те, які можливості може відкрити вивчення іноземної мови та інформатики у школі.
Не менш важливою є підтримка з боку батьків. Демонструйте щире зацікавлення процесом навчання та досягненнями дитини.
Експерти радять ділитися з малечею своїм досвідом: розкажіть про труднощі, з якими стикалися в школі, і поясніть, як ви їх подолали. Це допоможе дитині зрозуміти, що труднощі — це нормальна частина процесу навчання, яку можна успішно пройти.
Ще один дієвий метод боротьби з втратою мотивації — зміна рутини.
Інколи справді важливо «перемкнутися» та трохи відпочити. Ця порада є особливо актуальною зараз, адже діти зазнають значного тиску через війну, відключення електроенергії та постійний потік негативної інформації.
Для малечі це може бути надзвичайно стресовим досвідом, тому важливо давати їм можливість відновлюватися. Тож, щоб навчання стало цікавішим і різноманітнішим, спробуйте внести зміни до щоденного сімейного розкладу, наприклад:
- обговоріть за сніданком, що чекає на дитину сьогодні в школі та сформулюйте маленькі досяжні цілі,
- запропонуйте записувати в зошит 1-2 моменти, які вдалися протягом дня,
- перед сном попросіть розповісти, що нового малеча дізналася за день, і похваліть її за старання,
- запровадьте сімейний вихідний та поцікавтесь які нові місця хоче відвідати ваша дитина.
Такі маленькі кроки стануть корисними не тільки для поліпшення мотивації, а й для підтримки відкритих та теплих стосунків з дитиною
Як реагувати, якщо дитина не виконує домашні завдання?
Протест проти домашніх завдань може виникнути у будь-якому віці та перерости в серйозну проблему, яка потребуватиме рішучих дій. Така ситуація часто стає джерелом конфліктів у родині.
Головне розуміти, що карати дитину — не завжди найкращий вихід, адже такий підхід може знизити мотивацію та викликати напругу у сімейних стосунках.
Експерти радять використовувати лояльніші методи виховання. Зокрема:
- допоможіть розпланувати час
Якщо дитина не встигає, запропонуйте разом скласти розклад, у якому знайдеться місце для навчання та відпочинку.
- підтримуйте, а не критикуйте
Покажіть, що помилки — це нормально, і запропонуйте допомогу у складних моментах.
- створіть позитивний стимул
Заохочуйте дитину до навчання через похвалу за старання або невеликі нагороди за виконані завдання.
Дитина має знати, що ви — її союзник, а не суддя.
Ще один фактор, який допоможе систематизувати виконання домашніх завдань — це дисципліна. Через юний вік, діти не можуть ефективно планувати свій день — їм повинні допомогти з цим батьки.
У багатьох є переконання, що звичка формується протягом 21 дня, однак це — міф.
Якщо ви кожного дня будете робити уроки в один і той самий час, дитина звикне до графіка і, за словами експертів, спротив до навчання стане меншим.
Тож для підвищення мотивації та залучення у навчання дітям необхідно створювати середовище, де вони відчуватимуть підтримку та можливість розвиватися.
У цьому контексті варто звернути увагу на навчальні заклади, які активно працюють над розвитком освітніх програм для вчителів. Наприклад, освітній центр Grade Education Centre фокусується на індивідуальному підході, спрямованому на розкриття потенціалу кожної дитини, використовуючи для цього комунікативну методику.
Такий вектор допомагає враховувати особливості кожного учня та формує середовище, де дитина залучена у процес навчання.
Адже саме створення сприятливих умов для розвитку є ключовим фактором для досягнення успіху в сучасній освіті!