Амеба протей
Амеба звичайна, або амеба протей, мешкає в прісних водоймах.
 
амеба_підпист.png

Особливості клітини: цитоплазма складається з \(2\) шарів: зовнішнього (ектоплазми) та внутрішнього (ендоплазми); клітина утворює вирости — несправжні ніжки; має одне ядро, вакуолі.
Розмножується амеба поділом надвоє. Живиться шляхом фагоцитозу.
Фагоцитоз — захоплення частинок їжі несправжніми ніжками та її перетравлення у клітині.
Харчування амеби.png 
Дизентерійна амеба
Дизентерійна амеба паразитує у кишечнику людини. Може травмувати стінку кишечника, викликати виразки з кровотечею, проникнути у кров та харчуватися клітинами крові. У цьому випадку людина хворіє на амебіоз, або амебну дизентерію.
 
На певному етапі паразитування дизентерійна амеба утворює цисту і виходить через пряму кишку людини назовні разом із калом.
Циста може прилипнути до кінцівок мух та потрапити на харчові продукти. Циста може залишитися на невимитих руках після відвідин туалету.
Зверни увагу!
Амебіаз — хвороба брудних рук. Важливо дотримуватись правил особистої гігієни і берегти харчові продукти від мух, щоб зберегти своє здоров'я.
Форамініфери
Форамініфери (черепашкові амеби) мешкають у товщі солоної води морів та океанів.
Вони мають дивовижну здатність накопичувати у своєму організмі кальцій карбонат (з цієї речовини складаються вапняк, крейда, мармур).
З нього утворюються раковини, що захищають клітину зовні від навколишнього середовища. Раковини бувають настільки великими, що ми можемо бачити цих одноклітинних тварин. За тривалий час раковини форамініфер утворили майже третину вапняних відкладень на дні океану, частина з них перетворилася на крейдяні гори.
 
У стінках черепашок є дрібні отвори — пори. Через ці отвори черепашкові амеби випинають свої несправжні ніжки.
Усередині раковини міститься клітина, яка має одне ядро.
 
Розмножуються не тільки безстатевим, але й статевим шляхом. Статева і безстатева форми розмноження чергуються.