Теорія:

Стебло — осьова частина пагона. Він виконує різні функції: осьову, провідну, опорну, запасаючу. Зовнішня і внутрішня будова стебла обумовлена тими функціями, які воно виконує в житті рослини.
На поперечному перерізі гілки або спилювання дерева легко розрізнити наступні ділянки: кору, камбій, деревину і серцевину.
 
kambiy.png
Молоді (однорічні) стебла зовні покриті шкірочкою, яка потім замінюється корком, що складається з мертвих клітин, заповнених повітрям.
 
Шкірка і корок покривні тканини. Вони захищають розташовані глибше клітини стебла від зайвого випаровування, різних пошкоджень, від проникнення всередину атмосферного пилу з мікроорганізмами, що викликають захворювання рослин.
 
У шкірці стебла, як і в шкірці листків, є продихи, через які відбувається газообмін.
 
У пробці розвиваються чечевички — маленькі горбки з отворами, добре помітні зовні (особливо у бузини, дуба та черемхи).
Чечевички утворені великими клітинами основної тканини з великими міжклітинниками. Через них здійснюється газообмін.
 
Stroenie_Steblya.png
Під шкіркою і пробкою знаходяться клітини кори, утворені різними тканинами. Зовнішня частина кори представлена шарами клітин покривної та механічної тканин із потовщеними оболонками і тонкостінних клітин основної тканини, які можуть містити хлорофіл. Внутрішній шар кори, у складі якої багато клітин провідної тканини, називають лубом.
До складу лубу входять ситовидні трубки, товстостінні луб'яні волокна і групи клітин основної тканини.
Ситовидні трубки — це вертикальний ряд видовжених живих клітин, у яких поперечні стінки пронизані отворами (як у сита), ядра в цих клітинах зруйнувалися, а цитоплазма прилягає до оболонки. Це провідна тканина лубу, по якій переміщуються розчини органічних речовин.
 
Луб'яні волокна, видовжені клітини зі зруйнованим вмістом і здерев'янілими стінками, представляють механічну тканину стебла.
Приклад:
У стеблах льону, липи та деяких інших рослин луб'яні волокна розвинені особливо добре і дуже міцні. З луб'яних волокон льону виготовляють лляне полотно, а з луб'яних волокон липи — мочало і рогожу.
Щільний, найширший шар, що лежить глибше, — це деревина — основна частина стебла.
Деревина утворена клітинами різної форми і величини: судинами провідної тканини, деревинними волокнами механічної тканини і клітинами основної тканини.
Між корою та деревиною залягає камбій. Він складається з вузьких довгих клітин утворювальної тканини з тонкими оболонками. Завдяки їх поділу відбувається ріст стебла в товщину і творення на ньому річних кілець.
 
У центрі стебла знаходиться більш пухкий шар — серцевина, що складається з великих клітин основної тканини з тонкими оболонками, в яких відкладаються запаси поживних речовин. Від серцевини в радіальному напрямку через деревину і луб проходять серцевинні промені. Вони також складаються з клітин основної тканини і виконують запасаючу і провідну функції.
5085754.png
Приклад:
Серцевина добре помітна, наприклад, у осики, бузини та деяких інших рослин. У берези і дуба вона дуже щільна, і кордон із деревиною розглянути важко. У деяких рослин між клітинами знаходяться великі міжклітинні простори. Така серцевина дуже пухка.