Теорія:

Найбільше господарське значення мають такі зернові культури родини злаків, як пшениця, жито, кукурудза, ячмінь, рис, овес.
Пшениця
пшеница.png
 
 
Пшениця — одна з найдавніших культурних рослин. Її обробляють більше 10 тис. років. Зернівки пшениці знаходили при розкопках перших поселень людини і навіть у пірамідах єгипетських фараонів.

Відомо більше 20 видів пшениці, кожен вид має багато сортів. Але всі її види та сорти мають загальні ознаки:
  • Стебло — соломина з добре помітними вузлами, в однієї рослини може бути від 2 до 12 і більше стебел.
  • Листя — вузькі, з паралельними жилками і добре розвиненими листовими піхвами.
  • Суцвіття — складний колос.
  • У квіток пшениці типова для злаків будова: 2 квіткові луски, 2 квіткові плівки, 3 тичинки, маточка з 2 рильцями. У ще закритих квітках відбувається самозапилення.
  • Плід — зернівка.
 
Сорти пшениці ділять на дві групи: тверді та м'які.
 
Ендосперм зерна твердої пшениці щільний, на розрізі він блищить, як скло, майже на чверть складається з білка, який називається клейковиною. Великий вміст клейковини в зерні цінується у хлібопеченні (білий хліб вищого сорту, а також кращі сорти макаронів отримують із зерна твердої пшениці).
Тверда пшениця дуже вимоглива до ґрунту і клімату, потребує багато тепла і світла.
У зернівках м'якої пшениці ендосперм пухкий, борошнистий, менш багатий білками. Але м'яка пшениця менш вимоглива до зовнішніх умов і поширена майже повсюдно.

Існують озимі та ярі сорти пшениці.
Яру пшеницю висівають ранньою весною, за літо вона встигає дозріти і дати врожай зерна. Озиму пшеницю сіють восени. Її сходи з'являються восени, пшениця кущиться і перезимовує під снігом. Навесні вона продовжує зростання і дозріває раніше ярої, приность більш високий урожай.
Жито
рожь (2).png

Жито — вітрозапилювана рослина, кожен колосок її складного колоса містить 2 квітки, що добре розвинуті, і 1 недорозвинену.
Плід — зернівка жита вузька, довга.
Борошно із зернівок жита темне, з нього випікають житній хліб.
Ячмінь
ячмень.png
 
Ячмень — скоростигла хлібна рослина. Зернівки ячменю використовують для виготовлення ячної і перлової круп, а також для відгодівлі свиней та птиці.
Суцвіття ячменю — суцвіття складний колос. У кожному колоску по 1 квітці. При цвітінні ячменю відбувається самозапилення, але у спекотне сухе літо можливе і перехресне запилення.
Овес
Овес відрізняється від ячменю та жита. На гілках його розлогого суцвіття волоті розташовані колоски, в кожному з яких по 2-3 квітки. У них відбувається самозапилення. Овес — в основному кормова культура, але з його зернівок виробляють також толокно, вівсяну крупу, геркулес.
 
oves.jpg
Просо
Просо, як і овес, має суцвіття волоть. Його стебла не тільки кущаться, але й гілкуються. Просо — круп'яна культура, крупу з неї називають пшоном. Теплолюбна рослина просо добре переносить посуху.
 
proso.jpg
Рис
Рис — цінна зернова культура. Рис — вологолюбна, теплолюбна і світлолюбна рослина. Тому він добре росте там, де висока температура повітря і багато вологи: на полях, що затоплюються водою, або при достатньому зрошенні.
 
ris.jpg
Кукурудза
kukuruza.jpg
 
Кукурудза — один із найбільших злаків висотою до 2-3 м. Коріння її сильно розростаються в орному шарі і йдуть у ґрунт на 150 см і більше. Від нижньої частини стебла відходять великі додаткові корені, підгортання сприяє їхньому розвитку. Стебло кукурудзи товсте і не порожнисте. Довгі широкі листки мають паралельне жилкування.

Кукурудза однодомна. Маточкові та тичинкові квітки знаходяться на одній рослині. Маточкові квітки мають округлу зав'язь з довгим шовковистим стовпчиком, що закінчується дволопатевим рильцем, і зібрані в суцвіття складний качан. Початки розвиваються в пазухах листків, вони одягнені зеленої обгорткою з видозміненого листя. Тичинкові квітки утворюють розкидисте суцвіття волоть, розташоване на верхівці стебла і складається з колосків, в кожному з яких по 2 квітки з 3 тичинками. Пилок дозріває раніше, ніж на цій же рослині з обгорток качанів з'являться рильця. Тому самозапилення у кукурудзи майже не буває. Вітер переносить пилок на рильця сусідніх рослин.

Коріння кукурудзи мають потребу в гарному доступі повітря. Ґрунт потрібно ретельно обробляти перед посівом і рихлити влітку. Кукурудза світлолюбна. Її висівають рядами, далеко відстають один від одного. Вона відносно посухостійка, але все-таки кожній рослині потрібно близько літра води на добу. Кукурудза дуже теплолюбива. Її прибирають до настання заморозків, так як дорослі рослини пошкоджуються навіть при 1 °С.

Кукурудза — цінна зернова, продовольча і кормова культура. Вона служить і сировиною для промисловості.

У родину злаків входять і дикорослі трави, наприклад пирій повзучий, тимофіївка лугова, ковила.

 
Пирій повзучий — злісний кореневий бур'ян. Його суцвіття — довгий і вузький складний колос. Розмножується вегетативно шматочками кореневища.

Тимофіївка лугова — одна з найбільш цінних кормових рослин з вузьким, циліндровим, колосовидним суцвіттям — султаном.

Ковила — багаторічний, посухостійкий злак, типовий для степів. Пучки його коренів широко розростаються і глибоко проникають в землю, утворюють щільний дерен. Вузьке довге листя ковилу пристосовані до економного витрачання вологи. Квітки зібрані в рідкісну волоть. Зернівки одягнені квітковими лусками, причому зовнішня має довгу пір'ясту, пухнасту і легку ость. Завдяки цим остям зернівки можуть пролітати великі відстані. Коли вітер затихає, зернівка опускається, гострим нижнім кінцем встромляється в землю і поступово за допомогою ості угвинчується в неї.

У тропічних країнах культивують цукрову тростину. З її стебел отримують цукор.