Теорія:

У нашій країні злаки — це трав'янисті рослини з мичкуватою кореневою системою і стеблами, вузли яких зазвичай більш товсті, ніж міжвузля.
 
Злаки ростуть у результаті поділу клітин у основі кожного міжвузля. Таке зростання називають вставним.

У більшості злаків (пшениці, жита, тимофіївки) стебло — соломина (міжвузля стебла порожнисті, а вузли заповнені тканинами). Але у деяких злаків (кукурудза, цукровий очерет) заповнені тканинами і міжвузля.
 
064.png

Листя злаків, як правило, вузьке, довге, з паралельним жилкуванням.
Вище вузла, від якого відходить лист, стебло охоплює піхва листка — широка основа листа, що має вигляд трубки.
 
Solomina.jpg
 
Піхва листка — різниця злаків від рослин інших родин. Піхву захищають ніжні клітини, що діляться та знаходяться в основах міжвузлів. У місці відходження листової пластинки від піхви знаходиться плівчастий виріст — язичок. Він не дозволяє воді проникнути між стеблом і піхвою.
  
Квітки більшості злаків мають по 2 квіткові луски, 2 квіткові плівки, 3 тичинки і одну маточку з двома сидячими волохатими рильцями.
 
Формула квітки: О(2)+2Т3М1
 
Квітки зібрані у прості суцвіття колоски (що складаються з 1-30 квіток), і вони утворюють складні суцвіття: складний колос (жито, пшениця, ячмінь), волоть (кукурудза, овес, просо).
Запилення злаків відбувається за допомогою вітру. У деяких злаків (пшениця, стоколос) зазвичай самозапилення.
 
Плід злаків — зернівка. У зернівці оплодень і сім'яна шкірка зрослися. У насіння ендосперм не оточує зародок, а примикає до нього збоку, безпосередньо прилягаючи до однієї (єдиної) сем'ядолі, так званого щитка.
 
zern.png
 
Окремі зернівки злаків, що вирощуються людиною, зазвичай називають зернами, а їх масу — зерном.
 
zerno.jpg