Теорія:

Осіннє забарвлення листя, листопад
Щоосені при зменшенні довжини дня листя в більшості дерев і чагарників змінюють зелене забарвлення на жовтогаряче. Восени в листках руйнується хлорофіл. Помаранчеві і жовті пігменти у клітинах листів зберігаються і стають помітними. Ось чому листя набувають осіннє забарвлення.
 
Незабаром, листя, яке втратило хлорофіл опадає — відбувається листопад — природний процес відділення листя від стебел.
pic129.png
Задовго до відділення листка від стебла, в його основі закладається шар пробки. Він покриває майбутній листковий рубець. Зовні від нього формується відокремлений шар. Клітини цього шару становляться слизькими, що призводить до порушення зв'язку між листком і стеблом. Достатньо слабкого вітру і лист повністю відокремлюється від стебла і падає під вагою своєї власної пластинки. Ранка затягується пробкою та утворює листковий рубець. Утворення коркового і видільного шарів настає задовго до випадання снігу і пов'язане зі зменшенням довжини дня.
Значення листопада
Дерева і чагарники скидають листя, щоб не загинути взимку від нестачі вологи, оскільки коріння багатьох рослин не можуть всмоктувати з ґрунту холодну воду.
Під час листопаду разом з опалим листям з рослин видаляються шкідливі речовини, які накопичилися у клітинах листя до осені.
У деяких рослин листя зберігаються всю зиму. Це вічнозелені чагарнички брусниці, верес, журавлина та ін. Дрібні щільні листя цих рослин, слабо випаровують воду, зберігаються під снігом. Із зеленим листям зимують хвойні рослини і деякі трави, наприклад, суниця, конюшина, чистотіл.