Теорія:

До складу рослин входять органічні речовини (білки, жири, вуглеводи), мінеральні речовини й вода.
Вода
Вода необхідна для всіх життєво важливих процесів, що відбуваються в організмі рослин. Тому клітини, в яких активно протікають процеси життєдіяльності, завжди містять багато води. Молоді зростаючі органи містять до 90-95% води, а здерев'янілі лише близько 50%.
 
В органах різних рослин міститься неоднакова кількість води, органічних і мінеральних речовин. Так, у листках капусти 90% води, у плодах огірків її ще більше — 96%, а в дозрілому насінні води міститься всього 5-15% від загальної маси.
Мінеральні та органічні речовини
У насінні мінеральних солей міститься в середньому 3%, в коренях і стеблах — 4-5%, у листках — 10-15% маси, решта припадає на органічні речовини.
У насінні всіх рослин органічних речовин значно більше, ніж води і мінеральних речовин.
 
Співвідношення речовин в органах рослин може бути різна.
Приклад:
У зернівках пшениці білків — 13%, вуглеводів — 69%, жирів — 2%, а в насінні соняшнику білків — 26%, вуглеводів — 16%, жирів — 44%.
До складу рослин в дуже малих кількостях входять і інші органічні речовини, наприклад, вітаміни.
Однакові частини різних рослин можуть містити різну кількість речовин.
Приклад:
Зернівки пшениці містять води в два рази більше, ніж сім'янки соняшника, а органічних речовин більше в насінні соняшнику.
Мінеральні та органічні речовини використовуються для побудови тіла рослин, а також беруть участь у різних процесах життєдіяльності, що протікають у рослинах. Нстача або відсутність якої-небудь речовини порушує нормальний розвиток рослини і може привести його до загибелі.
 
Людина використовує речовини, що входять до складу рослин. Щоб отримати борошно і крупу, що містять вуглеводи і білки, вирощують пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу, овес, просо, рис, гречку.
Насіння гороху, бобів, сої, сочевиці багаті білком.
Соняшник, бавовник, льон, коноплі, арахіс, соя та інші олійні культури потрібні для отримання рослинних жирів.
Рослини використовують також для отримання каучуку, спирту, скипидару, різних лікарських і косметичних препаратів і багатьох інших продуктів, важливих для людини.