Теорія:

Ґрунт — це верхній шар землі, що володіє особливою властивістю — родючістю, здатністю забезпечувати рослини поживними речовинами і вологою, створювати умови для їх життєдіяльності.
Від родючості ґрунту залежить урожайність вирощуваних культур.
 
Рослина нормально росте і розвивається тільки в тому випадку, якщо у ґрунті будуть міститися всі необхідні поживні речовини.
 
Ґрунт поступово виснажується завдяки тому, що кожен урожай забирає з ґрунту деяку кількість мінеральних речовин. Щоб заповнити їх нестачу, до ґрунту вносять добрива.

udobreniya.png
Органічні добрива (від слова «організм») — це або відходи життєдіяльності тварин (гній, пташиний послід), або відмерлі частини організмів тварин і рослин (перегній, торф).
 
Мінеральні добрива — це азотні сполуки (селітра, сечовина), фосфорні (суперфосфат, кісткове борошно), калійні (зола, хлористий калій, сульфат калію). Названі добрива вносять до ґрунту елементи мінерального живлення, які потрібні рослинам у великій кількості.
 
Крім того, широко використовують мікродобрива, в яких містяться такі елементи, як бор, мідь, цинк, кобальт та ін., які рослина споживає в надзвичайно малій кількості. Ці елементи беруть участь в обмінних процесах організму, підвищують стійкість рослин до хвороб і несприятливих умов навколишнього середовища.
 
Добрива вносять в різні терміни залежно від виду і потреб рослини. Так, гній рекомендується вносити задовго до посіву насіння, при осінній обробці ґрунту. Мінеральні добрива вносять перед сівбою насіння або одночасно з ним, а також у період росту рослин у вигляді підживлень.
 
Рослини підгодовують тими мінеральними речовинами, які їм потрібні в даний період життя. Потреба рослини у мінеральних речовинах залежить від його виду (наприклад, картопля і буряк вимагають наявності у ґрунті великої кількості калію, а пшениця та ячмінь — більше азоту, ніж калію). Крім того, вона залежить від віку організму, швидкості його зростання, стадій розвитку, характеру погоди, часу доби і властивості ґрунту.
 
Якщо добрива вносити вчасно і правильно, можна добитися високого врожаю. Але вносити добрива потрібно строго по нормі, так як надлишок може зашкодити рослинам, а отриманий урожай буде небезпечний для здоров'я людини.