Теорія:

Насіння — рослина в зародковому стані із запасом поживних речовин.
За допомогою насіння рослини розмножуються і розповсюджуються. Коли насіння попадає до сприятливих умов, вона проростає.
Насіння поміщають в ґрунт. Ґрунт регулярно зволожують. Спочатку насіння набухає, а потім починає проростати.
Надземне проростання насіння
 
020 Germination haricot.png
 
Проростання насіння квасолі:
A — Сім'яна шкірка тріскається, і з'являється корінь, який розвивається із зародкового корінця.
B — Корінь росте і зміцнюється у ґрунті.
C — Над ґрунтом піднімаються дві сім'ядолі, що свідчить про зростання зародкового стебла.
D — Формується надземне стебло з листям і стає зеленим на сонячному світлі.
 
У квасолі звичайної, соняшника, капусти, огірків, цибулі ріпчастої, липи зародкове стебло виносить сім'ядолі у повітряне середовище. Такий спосіб проростання називають надземним.
Підземне проростання насіння
Сім'ядолі проростків гороху, ячменю, пшениці, дуба, ліщини залишаються у ґрунті. Для них характерний підземний спосіб проростання.
 
 
Wheat-root system2.png
 
 
Насіння пшениці проростає підземним способом.
 
У вузькому кінці зерна, де знаходиться зародок, з якого розвивається не один, а кілька коренів, утворюється мичкувата коренева система (1, 2).
Із зародкової бруньки утворюється паросток (3).
Сформований паросток має кореневу систему і надземний пагін, що складається зі стебла, листя і верхівкової бруньки (4-6).
Спочатку зародок живиться поживними речовинами, накопиченими у самому насінні.
Коли у насінні закінчуються запаси поживних речовин, нова рослина починає сама виробляти для себе поживні речовини. У його листах і зеленому стеблі здійснюється фотосинтез (утворюються органічні речовини), а за допомогою коренів рослина поглинає воду і мінеральні речовини з ґрунту.
 
прорастание.png
 
Зверни увагу!
Основною відмінністю підземного проростання (зерна пшениці) від надземного проростання (насіння квасолі) є те, що при підземному проростанні на поверхні ґрунту спочатку з'являється один паросток, а при надземному — дві сім'ядолі.
Здатність до проростання насіння у рослин різна. Так, насіння верби, тополі проростають відразу після потрапляння на вологий ґрунт. Якщо вони не утворюють проростків, то через 2 тижні гинуть. Насіння інших рослин (конвалії, зозулинеця, женьшеня) здатні проростати тільки через кілька років. Більшість рослин тривалий час зберігають здатність до проростання. Вони, під час перебування у ґрунті, утворюють своєрідний природний ґрунтовий банк насіння.