Теорія:

Розмноження насінням — основна ознака, за якою голосім'яні відрізняються від рослин, що розмножуються спорами.
 
На відміну від квіткових рослин голонасінні рослини не утворюють плід.
Розглянемо розмноження голосім'яних на прикладі сосни. Навесні на її молодих гілках видно маленькі шишки двох видів: чоловічі — зеленувато-жовті, зібрані тісними групами біля основи молодих пагонів, і жіночі — червонуваті, сидять поодинці на їх вершинах.
сосна1.png
 
Кожна шишка складається з осі, та росташованих на ній лусок. На кожній лусці жіночих шишок розвиваються за два сім'язачатка, в яких знаходяться жіночі гамети (яйцеклітини).
На лусках чоловічих шишок розвиваються за два пилкових мішечка. У них дозріває пилок. Дозрілий пилок висипається і його підхоплює вітер, який може переносити його на великі відстані.
Якщо пилок потрапляє на жіночі шишки, відбувається запилення. Після цього луски жіночих шишок змикаються і склеюються смолою.
 
сосна.png
 
Всередині жіночих шишок пилок проростає в пилкову трубку, в якій утворюються чоловічі гамети — спермії.
 
Зверни увагу!
Здатність голонасінних утворювати пилкову трубку, що здійснює доставку нерухомих чоловічих гамет (сперматозоїдів) до яйцеклітини, — прогресивний біологічний крок в еволюції рослин, обумовлений життям в наземно-повітряному середовищі.
У сім'язачатках закритих шишок відбувається запліднення. Із зиготи розвивається зародок, з усього сім'язачатка — насіння.
У насінні голосім'яних рослин є тканина, що містить запас поживних речовин, — ендосперм, який оточує зародок.
Шишки ростуть і деревеніють (спочатку вони зелені, потім стають коричневими). Коли насіння дозріває (через півтора року після запилення), луски шишки розкриваються і насіння висипається з неї. На насінні є плівчасте «крило», що дозволяє їм за допомогою вітру відлітати далеко від материнської рослини.
 
pic291.png
 
У результаті статевого розмноження голосім'яних утворюються насіння, що складаються із зародка, ендосперму і сім'яної шкірки. Зародок майбутньої рослини утворюється всередині насіння, що перебуває на поверхні луски жіночої шишки.

Вегетативне розмноження
у голонасінних рослин зустрічається дуже рідко.