Теорія:

У мохів чітко виражене чергування безстатевого і статевого поколінь.
 
Безстатеве розмноження відбувається за допомогою спор (1). Із пророслої спори утворюється тонка зелена нитка — предросток (2-3), який виглядає як тонка зелена розгалужена нитка. На цій нитці утворюються бруньки (4), з яких потім виростають чоловічі (7) або жіночі (8) примірники моху.
мхи.png
Статеве розмноження розглянемо на прикладі мохів зозуліного льону.
У зозуліного льону є жіночі і чоловічі рослини. На чоловічих рослинах розвиваються чоловічі гаметисперматозоїди, на жіночих рослинах формуються жіночі гаметияйцеклітини. Під час дощу або під час повені сперматозоїди по воді підпливають до яйцеклітин (9).
Зверни увагу!
Запліднення неможливе без води!
При злитті гамет утворюється зигота, яка, не виходячи з жіночого органу, починає ділитися. Із зиготи на жіночій рослині розвивається покрита ковпачком коробочка на ніжці — спорангій (10). У спорангії утворюються спори. У суху погоду ковпачок скидається, спори розсіюються (1) і проростають у предростки (2-3), знову дають початок новим чоловічим (7) і жіночим (8) рослинам зозуліного льону.
Таким чином, у мохів зозулін льон протягом життя відбувається зміна поколінь — безстатевого і статевого (спорофіта і гаметофита).
Гаметофит (статеве покоління) представлений вкритим листям пагіну.
Спорофіт (безстатеве покоління) — коробочка на довгій ніжці. Рослини безстатевого покоління живуть за рахунок рослин статевого покоління.
 
мхи (2).png
 
При вегетативному розмноженні у багатьох мохів формуються подушкоподібні дернини і суцільним килимом покривають вологий ґрунт.