Теорія:

У життєвому циклі мохів чітко виражене чергування нестатевого і статевого поколінь.
 
Нестатеве розмноженнявідбувається за допомогою спор (\(1\)). Із пророслої спори утворюється протонема (\(2\) — \(3\)), яка виглядає як тонка зелена розгалужена нитка. На цій нитці утворюються бруньки (\(4\)), з яких потім виростають жіночі (\(5\)) або чоловічі (\(6\)) рослини моху.
 
Розмноження мхів_підписи.png
Цикл розмноження зозулиного моху
 
Статеве розмноженнямохів відбувається за допомогою гамет. Розглянемо на прикладі зозулиного льону. У зозулиного льону є жіночі і чоловічі рослини. На чоловічих рослинах розвиваються чоловічі гаметисперматозоїди (\(7\)), на жіночих рослинах формуються жіночі гаметияйцеклітини (\(8\)). Під час дощу або під час повені сперматозоїди по воді підпливають до яйцеклітин (\(9\)).
Зверни увагу!
Запліднення мохів неможливе без води!
При злитті сперматозоїдів з яйцеклітиною утворюється зигота. Цей процес відбувається на жіночій рослині. Із зиготи розвивається покрита ковпачком коробочка на ніжці — спорогон (\(10\)). У коробочці спорогону утворюються спори. У суху погоду ковпачок скидається, спори розсіюються і проростають у протонеми (\(2\) — \(3\)), знову даючи початок новим жіночим (\(5\)) та чоловічим (\(6\)) рослинам зозулиного льону.
Таким чином, у мохів зозулин льон протягом життя відбувається зміна поколінь — нестатевого і статевого (спорофіта і гаметофіта).
Гаметофіт (статеве покоління) представлен вкритими листям пагонами.
Спорофіт (нестатеве покоління) — коробочка на довгій ніжці. Рослини нестатевого покоління живуть за рахунок рослин статевого покоління.
 
розмноження моху.png
Гаметофіт і спорофіт
 
У мохів поширене вегетативне розмноження. Майже усі частини листостеблової рослини можуть дати початок новій рослині. Вегетативне розмноження призводить до утворення цілих килимів з моху, яки вистеляють вологий ґрунт.