Теорія:

Розглянемо сосну звичайну в якості типового представника голонасінних рослин. 
 
204608_916393f6.png
 
Сосни світлолюбні і не переносять затінку. У сухих соснових лісах (борах) завжди світло. Сосна невибаглива. Вона має потужну кореневу систему із сильними бічними корінням і здатна вкорінюватися і рости на піщаних дюнах і схилах, на болотах і навіть на голих скелях.
Листом сосни є хвоїнка. Хвоїнки розташовані по дві разом на коротеньких пагонах. Хвоя у дерева змінюється поступово. Хвоїнки живуть 2-3 роки, а потім опадають разом з коротким пагіном.
Через невелику поверхню хвої випаровується невелика кількість води, тому сосни є посухостійкими рослинами.
 
23996.Pinus2.png
 
Навесні на верхніх гілках сосни утворюється два типи шишок. Чоловічі шишки (4) ростуть тісними групами в нижній частині нових пагонів. Жіночі шишки (1) утворюються на верхівках гілок, вони поодинокі і мають червонуватий колір. Жіночі шишки ростуть і деревеніють. Спочатку вони стають зеленими, потім — коричневими.
 
У чоловічих шишках розвивається пилок. У кожної частинки пилку (2) є дві повітряні бульбашки, які допомагають їм утримуватися в повітрі. Коли пилок дозріває, він переноситься вітром на жіночі шишки. Серед лусочок жіночих шишок знаходяться сім'язачатки. Коли пилок потрапляє на сім'язачаток, то відбувається запилення. Жіночі шишки змінюють колір, стають зеленими і опускаються вниз.
 
Наступної весни відбувається запліднення, і серед лусочок шишки починає рости насіння. Насіння дозріває і зберігаються в шишках до наступної весни. Тільки на третій рік насіння висипається. У кожного насіння є крило (3), щоб вітер міг його забрати якомога далі. Потрапив до сприятливих умов, насіння проростає.
 
За сприятливих умов сосни досягають 30-40 м у висоту і живуть до 350-400 років.
Деревина сосни використовується для виробництва меблів, паперу та фанери. З соснової смоли отримують медикаменти та парфумерні товари.