Класифікація стебел за ступенем здерев'яніння
1. Трав'янисті стебла є у трав'янистих рослин і молодих пагонів деревних порід. Трав'янисті стебла існують зазвичай один сезон.
 
кульбаба.png
Кульбаба лікарська — типовий представник
трав'янистих рослин із соковитим стеблом
борщівник.png
У гігантського борщівника порожнисте стебло
 
2. Дерев'янисті стебла є у дерев і чагарників. Вони набувають твердості завдяки відкладенню в оболонці їх клітин особливої речовини — лігніну.
 
Здерев'яніння відбувається у стебел дерев і чагарників починаючи з другої половини літа першого року їх життя. Їх деревина утворює річні кільця. Усі шари клітин деревини, що утворилися навесні, влітку і восени, складають річне кільце приросту.
Кільце, що сформувалося за один період вегетації, називають річним кільцем.
 
річні кільця.png
За кількістю кілець можна визначити вік дерева
  
Дрібні осінні клітини відрізняються від великих весняних клітин деревини наступного року, які знаходяться поруч з ними. Тому межа між сусідніми річними кільцями на поперечному зрізі деревини у багатьох дерев добре помітна. Підрахувавши за допомогою лупи кількість річних кілець, можна визначити вік зрізаного дерева або зрізаної гілки. За товщиною річних кілець можна дізнатися, в яких умовах росло дерево у різні роки життя. Вузькі річні кільця свідчать про нестачу вологи, про затінення дерева і про його погане живлення. При гарних умовах розвитку річні кільця є ширшими.
 
Класифікація стебел за напрямком росту
Стебла рослин можуть по-різному розташовуватися відносно ґрунту і поруч розташованих рослин.
 
види стебел.png
 
Прямостоячі стебла піднімаються вертикально. Їм не потрібна опора, оскільки у них добре розвинена механічна тканина. Такі стебла у соняшника, дзвіночка, кропиви, деревних рослин.
 
прямостоячий.png
Прямостояче стебло
яблуня.png
Яблуня домашня
 
Повзучі стебла стеляться по поверхні ґрунту і утворюють придаткові корені, за допомогою яких укорінюються. Такі стебла розвиваються у суниці, конюшини, живучки повзучої, перстачу гусячого.
 
повзучий1.png
Повзуче стебло
Конюшина біла.png
Конюшина біла
 
Чіпки стебла, піднімаються вгору, прикріплюючись до опори. Вони можуть прикріплюватися вусиками (горох, мишачий горошок, огірок, виноград), або коренями — присосками (плющ).
 
чіпки.png
Чіпке стебло
огірок.png
Огірок посівний
 
Виткі стебла здатні обвиватися навколо якоїсь опори. Таке стебло у берізки та хмелю звичайного.
 
витке.png
Витке стебло
хміль.jpg
Хміль звичайний
Рослини з чіпкими та виткими стеблами називають ліанами.