Розмноження — одна з обов'язкових властивостей будь-якого живого організму. Воно полягає у збільшенні кількості особин. У рослин розрізняють нестатеве і статеве розмноження.
 
Одним з різновидів нестатевого розмноження є вегетативне. 
 
Вегетативне розмноження — розмноження за допомогою вегетативних частин рослини: стебла, коренів, листків, цибулин, бульб тощо. Нова особина наслідує усі ознаки і властивості материнського організму.
Розмноження відводками
Деякі ягідні і плодові культури розмножують вегетативно за допомогою відводків. Такий спосіб використовується для розмноження смородини, аґрусу, калини та інших рослин.
 
Необхідно навесні пригнути молодий пагін таким чином, щоб його середня частина торкалася землі, а верхівка була спрямована вгору. Для кращого укорінення на нижній частині пагона під брунькою можна надрізати кору, у місці надрізу пришпилити пагін до ґрунту та підгорнути вологою землею.
 
розмноження відводками.png
Розмноження відводками
 
До осені в місці надрізу утворюються придаткові корені. Тоді пагін треба відрізати від материнської рослини і посадити на постійне місце.
Розмноження повзучими пагонами
Влітку від материнського рослини суниці або полуниці відростає декілька повзучих пагоніввусів, у вузлах яких розвиваються маленькі рослинки з листям і корінцями.
 
Розмноження вусами.png
Розмноження вусами
 
Так само розмножуються журавлина, горлянка, луговий чай та деякі інші рослини.
Розмноження видозміненими пагонами
 Розмноження кореневищами характерно для таких бур'янів, як пирій, яглиця, деревій, мати-й-мачуха. Ці рослини швидко ростуть і заповнюють своїми пагонами велику територію. Під час прополювання кусочки кореневищ можуть залишитися у ґрунті. Через кілька днів після прополювання з бруньок кореневищ з'являються нові пагони. Щоб знищити бур'яни, потрібно ретельно вибрати з ґрунту всі їх кореневища.
 
Кореневищами розмножують багато цінних декоративних рослин: іриси, конвалії, айстри багаторічні.
 
розмноження кореневищем.png
Кореневище
 
Бульби використовують для розмноження картоплі і топінамбура. Одну бульбу можна розділити на декілька частин, можна використовувати для розмноженні вічка і паростки.
 
Бульба_картоплі.png
Бульби картоплі
 
Цибулинами розмножують часник, цибулю, гіацинти, крокуси, проліски, тюльпани, нарциси, лілії. Одна цибулина може утворити декілька маленьких цибулинок-діток.
 
цибулини.jpg
Цибулини