Головною функцією листа є здійснення фотосинтезу.Фотосинтез відбувається у хлоропластах. (Докладніше про цей процес ми поговоримо у розділі «Фотосинтез і дихання рослин»).
Фотосинтез — процес, при якому зелені рослини, використовують сонячне світло для того, щоб із неорганічних речовин виробляти органічні речовини.
Клітинна будова листка
Знайомство із внутрішньою будовою листової пластинки допоможе краще зрозуміти значення зеленого листя у житті рослин.Будова шкірки
Зверху та знизу листок вкритий тонкою прозорою шкіркою (епідермою або епідермісом), її клітини оберігають лист від пошкоджень і висихання. Шкірка — один з видів покривної тканини рослини.Клітини шкірки є безбарвними, щоб сонячне світло вільно проникало всередину листа.
Зверху шкірку покриває восковий шар (восковий наліт), який запобігає втраті води — кутикула (рослини з товстою кутикулою випаровують менше води, ніж рослини з тонкою кутикулою).
Зверху шкірку покриває восковий шар (восковий наліт), який запобігає втраті води — кутикула (рослини з товстою кутикулою випаровують менше води, ніж рослини з тонкою кутикулою).
Серед клітин шкірки зустрічаються продихи, через які до листа проникає повітря і відбувається випаровування води.
Будова м'якоті листка
Під шкірочкою міститься м'якоть листа, яка складається з клітин основної тканини. У клітинах основної тканини є хлоропласти, в яких відбувається фотосинтез. Два-три шари, що безпосередньо прилягають до верхньої шкірочки, утворені щільно прилеглими одна до одної клітинами видовженої форми. Вони нагадують майже однакової величини стовпчики, тому верхню частину основної тканини листа називають стовпчиковою,. У цитоплазмі цих клітин особливо багато хлоропластів. Під стовпчиковою тканиною лежать більш округлі або неправильної форми клітини. Вони нещільно прилягають одна до одної, утворюючи міжклітинники. Міжклитинники заповнені повітрям. Хлоропластів у цих клітинах менше, ніж у клітинах стовпчикової тканини. Ці клітини утворюють губчасту тканину.Будова жилок листка
Якщо розглядати під мікроскопом поперечний розріз листової пластинки, у ній можна побачити провідні пучки листків — жилки, що складаються з судин, ситовидних трубок і волокон.Дуже витягнуті клітини з товстими стінками — волокна — надають листу міцність. По судинах пересуваються вода і розчинені у ній мінеральні речовини. Ситовидними трубками пересуваються розчини органічних речовин.