Внутрішня енергія газу може змінюватися, якщо зовнішні сили, що діють на нього, виконують роботу (додатну або від’ємну). Наприклад, якщо газ стискають (газ виконує від’ємну роботу) і він при цьому не віддає енергію навколишньому середовищу, то швидкість руху молекул газу, а відповідно, і внутрішня енергія, і температура газу збільшуються. І навпаки, якщо газ розширюється (тобто виконує додатну роботу), то швидкість руху молекул, температура і внутрішня енергія газу зменшуються.
 
Очевидно, що виконана газом робота сильно залежить від того, який процес відбувається з газом. Виведемо формули для основних процесів, які можуть з газом відбуватися.
 
Ізобарний процес
Згадаємо, що в цьому процесі змінюються температура газу і об'єм. Зміна температури вплине на зміну внутрішньої енергії газу (ΔU=32υRΔT) .
 
Розберемо як вплине зміна об'єму на роботу газу. Визначення роботи з курсу \(10\)-го класу: A=Flcosα, де \(F\) — сила, що виконує роботу; \(l\) — переміщення, яке здійснює тіло під дією цієї сили; \(кут\ альфа\) це кут між напрямком сили і переміщенням, яке відбувається під дією цієї сили. Скористаємося цим визначенням, щоб вивести формулу для роботи газу в ізобарному процесі. Для початку виберемо просту ситуацію, помістимо газ в циліндричну посудину під рухомий поршень (стандартний ізобарний процес):
 
Aizob20Asset201.svg
 
A=FlcosαA=FΔVS=FSΔV=pΔV
 
У цьому випадку переміщення відбувається в під дією газу, що розширяється, отже кут рівний \(0\) °, а косинус — \(1\). З простоти ситуації видно, що переміщення рівне зміні об'єму поділене на площу, а відношення сили до площі — тиску. Скористаємося рівнянням стану ідеального газу і виведемо додаткову формулу для роботи:
 
pV=υRTpΔV=υRΔTA=pΔV=υRΔT
 
Таким чином отримаємо дві формули для розрахунку роботи газу в ізобарному процесі, яких вистачить для розв'язку задач шкільного курсу. На малюнку наведено зображення цього процесу в системі \(p(V)\), на графіку видно, що робота газу це площа під графіком. Зауважимо, що для будь-якого процесу площа під графіком в системі \(p(V)\) це теж буде робота, але для інших процесів і ситуацій фігури можуть бути складнішими і стандартними формулами їх площі порахувати неможливо.
 
Ізохорний процес. З точки зору розрахунку роботи даний процес набагато простіший. Робота напряму залежить від переміщення, а в цьому процесі переміщення не відбувається(об' єм залишається сталим). Отже що б не відбувалось з газом в ізохорному процесі його робота тут завжди рівна \(0\).
 
Ізотермічний процес. В ізотермічному процесі газ може змінювати свій об'єм і тому робота тут не рівна \(0\). Залежність тиску і об'єму в цьому процесі гіперболічна, що показано на графіку:
 
ASapr.svg
 
Користуючись фактом про те, що робота це площа під графіком в координатах \(p(V)\) помічаємо, що фігура під графіком — криволінійна трапеція. Розрахувати її площу звичайними шкільними методами складно, відповідно формули вивести складніше і задач на розрахунок роботи в цьому процесі напряму не буде.
Для тих хто прагне знати більше наведемо її: A=υRTln(V2V1).
 
Отже, робота в кожному процесі рахується по різному і треба слідкувати за умовами, які відбуваються з газом.
 
Зазначимо на останок, що справедливо наступне твердження: A газу=Aнад газом, тобто роботу, яку ми виконуємо над газом протилежна по знаку, але рівна величині роботи газу. Цей факт може бути корисним в розв'язанні задач.