Теорія:

Кліматоутворювальні фактори — природні умови, які впливають на клімат певної території.
Климатообразующие факторы.png
 
Географічна широта місцевості — головний фактор формування клімату. Від неї залежать кут падіння сонячних променів, тривалість освітленості, кількість сонячного тепла і, відповідно, температура повітря.
  
Географічна широта і температура повітря змінюються від екватора до полюсів, тому закономірно змінюються і всі інші метеорологічні показники і клімат в цілому.
 
Різниця у надходженні сонячного випромінювання на різних широтах безпосередньо впливає на атмосферний тиск і глобальний процес циркуляції атмосфери. Постійні та сезонні вітри впливають на рух повітряних мас, а разом із ними — тепла і вологи.
 
Величезний вплив на клімат має характер підстильної поверхні. Суша і вода нагріваються та остигають із різною швидкістю. Океанічний клімат характеризується невеликими амплітудами температур, високою хмарністю і рясними опадами. Континентальний клімат відрізняється великими добовими і річними амплітудами температур, меншою хмарністю та опадами.
Чим далі у глиб материка, тим більше коливання температури повітря, менше хмарність та опади.
На клімат узбереж впливають океанічні течії, які у свою чергу залежать від атмосферної циркуляції повітря.
Завдяки теплим течіям клімат узбереж стає більш теплим і вологим у порівнянні з внутрішніми частинами материків.
 
Клімат узбереж, які омиваються холодними течіями, прохолодніший і більш сухий. Так, через холодну Перуанську течію на узбережжі Південної Америки у тропіках утворилася найсухіша пустеля світу — Атакама.
Для формування клімату важливі рельєф і абсолютна висота. З висотою знижуються температура повітря та атмосферний тиск, клімат стає холоднішим.
 
Гірські хребти є бар'єром на шляху просування атмосферних мас. Навітряні схили гір отримують величезну кількість опадів, тому що при підйомі вгору повітря охолоджується, а водяна пара конденсується. Так, річний вологий мусон приносить рясні опади на південні схили Гімалаїв. Рівнинний рельєф не створює перешкод для просування повітряних мас.