Теорія:

Кліматичний пояс — область земної поверхні з відносно однорідними кліматичними умовами.
Климатические пояса 3.png
 
Кліматичні пояси простягаються в широтному напрямку відповідно до зональностью клімату. Розрізняють основні та перехідні кліматичні пояси.
 
Основні пояси виділяють за пануванням зонального типу повітряних мас. У кожній півкулі — Північній і Південній — розташовується по одному тропічному, одному помірному та одному полярному (арктичному і антарктичному) поясу. Екваторіальний пояс — один на обидві півкулі. Таким чином, на земній поверхні виділяються \(7\) основних кліматичних поясів. У кожному з них формуються властиві тільки йому режими температури повітря і випадання атмосферних опадів.
 
Схема образования переходных климатических поясов.png
Утворення перехідних кліматичних поясів
 
Між основними кліматичними поясами утворюються перехідні: два субекваторіальних, два субтропічних, субарктичний і субантарктичний (усього \(6\) перехідних поясів).
 
У перехідних поясах відбувається сезонна зміна повітряних мас. Власних повітряних мас перехідні пояси не мають. Улітку сюди надходить повітряна маса сусіднього поясу, розташованого ближче до екватора, а взимку — розташованого ближче до полюса.
 
До субекваторіального поясу влітку приходять екваторіальні повітряні маси, встановлюється спекотна і дощова погода. Взимку йде тропічне повітря зі спекотною та сухою погодою.
 
У субтропічному поясі влітку жарко і сухо — панує тропічне повітря, а взимку приходять помірні повітряні маси — температура знижується, йдуть дощі.
 
У субарктичному поясі влітку панують помірні повітряні маси, взимку — арктичні. До субантарктичного поясу влітку приходять помірні повітряні маси, взимку — антарктичні.
 
З просуванням у глиб материків змінюється співвідношення тепла і вологи. В межах кліматичних поясів виділяють кліматичні області з різними типами клімату: морським, континентальним, західних і східних узбереж. Наприклад, тип клімату із жарким сухим літом і прохолодною дощовою зимою в межах субтропічного поясу називають середземноморським.