Теорія:

Розподіл температури широтами
Кількість світла і тепла поступово зменшується від екватора до полюсів слідом за зміною кута сонячних променів. Середньорічні ізотерми мають напрямок близький до широтного. Найтеплішою паралеллю є \(10\)° пн.ш. (ізотерма +28 °С). Це так званий термічний екватор. Через те, що в Північній півкулі більше суші, вона тепліше Південної.
Ізотерми — лінії, що з'єднують на карті точки з однаковими температурами.
Максимальна температура повітря на планеті — \(+57,8\) °С (біля м. Тріполі, Північна Африка).
Мінімальні температури повітря зафіксовані в Антарктиді: \(-91,2\) °С (станція «Купол Фудзі») і \(-89,2\) °С (станція «Схід»).
Пояси освітленності
При похилому русі Землі навколо Сонця по орбіті, її поверхня в різні пори року нагрівається неоднаково. Залежно від зміни кута падіння сонячних променів є території, які відрізняються за формуванням сезонів року, за зміною тривалості дня і ночі і за температурними умовами. Щоб їх відрізнити на Землі виділяють пояси освітленості.
 
PIC-268.svg
 
Пояси освітленості обмежені тропіками і полярними колами. Найбільше тепла за рік отримує тропічний пояс, який знаходиться обабіч від екватора. Тут кут падіння сонячних променів найбільший і Сонце двічі на рік буває в зеніті.
 
Навколо Північного і Південного пояса до полярних кіл розташовані полярні пояси, вони найхолодніші. Тут Сонце влітку сходить невисоко, а взимку зовсім не сходить (полярна ніч).
 
Між тропіками і полярними колами знаходяться помірні пояси освітленості. Тут ніколи не настає полярна ніч і Сонце ніколи не буває в зеніті.
Теплові пояси
На підставі відмінностей освітленості сонячними променями і температурі повітря земна поверхня розділена на \(7\) теплових поясів: жаркий, два помірних, два холодних і два пояси морозу.
 
Умовними межами теплових поясів є ізотерми \(+20\) °С, \(+10 \)°С і \(0\) °С.
 
Тепловые пояса.png
 
Через неоднорідністьі підстильної поверхні і рельєфу межі теплових поясів виявилися нерівними і не завжди збігаються з межами поясів освітленості.
Зверни увагу!
Територія України знаходиться у помірному та субтропічному поясі (Південь Кримського півострова).