Теорія:

Геологія — наука, яка займається вивченням внутрішньої будови Землі, її походженням і розвитком.
 
Тектоніка — розділ геології, який вивчає будову земної кори та її зміни.
Внутрішня будова Землі вивчена набагато менше, ніж космічний простір. Розміри планети настільки величезні, що побачити на власні очі і відібрати зразки порід на великій глибині вкрай складно. Склад найбільш верхньої твердої оболонки планети, на якій живуть люди, вивчений набагато краще. Земна кора складається з різноманітних мінералів і гірських порід.
Дослідження надр Землі за допомогою буріння свердловин
Геологи прагнуть проникнути якомога далі углиб Землі для того, щоб вивчити склад і будову гірських порід. У цьому їм допомагає метод буріння свердловин. Буріння найчастіше роблять для видобутку з надр нафти, природного газу і води, для інженерних робіт, а також для пошуку і розвідки корисних копалин.
буровая установка 2.jpg буровая на корабле.jpg
 
Перша програма буріння свердловин у наукових цілях була здійснена у СРСР. У \(1970\) році недалеко від міста Заполярний (Мурманська область) було розпочато буріння Кольської надглибокої свердловини. Планувалося пробурити свердловину глибиною \(15\) км. Але у \(1991\) р, досягнув максимально можливої ​​на той час глибини у \(12 261\) м, буріння припинили. Далі бурити не дозволяли можливості використовуваної техніки. Кольська свердловина до сих пір залишається найглибшою в світі.
 
Кольская скважина 3.jpg Кольская скважина 5.jpg
Сейсмічний метод дослідження надр
Сейсмічні (від грец. «сейсмос» — коливання, землетрус) хвилі, які виникають під час землетрусів і при штучних вибухах, викликають коливання гірських порід. Поздовжні хвилі викликають коливання частинок гірських порід вперед-назад, поперечні — вправо-вліво і вгору-вниз.
Поперечные волны 2.jpgПродольные волны 2.jpg
Такі коливання вимірюються спеціальними приладами — сейсмографами.
Сейсмограф — прилад для запису коливань гірських порід, викликаних землетрусами, вибухами, вібрацією або іншими причинами.
С для прод 5.pngС для попер 5.png
Сейсмографи креслять криві лінії, які показують коливання частинок Землі — сейсмограми. Сейсмограми вивчаються фахівцями — сейсмологами.
 
Щільність гірських порід впливає на швидкість хвиль: у щільних гірських породах швидкість хвиль збільшується, у менш щільних — зменшується. У рідких середовищах поширюються тільки поздовжні хвилі. У результаті сейсмічних досліджень було доведено, що Земля складається із трьох основних оболонок: земної кори, мантії, ядра.