Основи, на відміну від оксидів, кислот і солей, у природі не зустрічаються.
Основи використовують у промисловості, в лабораторіях і в побуті. З усіх основ найбільше застосовуються луги.
 
Кальцій гідроксид
  
Технічна назва кальцій гідроксиду — гашене вапно або пушонка. Суспензію кальцій гідроксиду у воді називають вапняним молоком, а прозорий розчин цієї речовини носить назву — вапняна вода.
 
Гашене вапно з давніх часів використовували в будівництві для приготування скріплюючої суміші — вапняного розчину.
 
При змішуванні гашеного вапна, піску і води утворюється повільно застигаюча маса, яку в даний час (з деякими добавками) використовують для оштукатурювання стін.
 
При застиганні вапняного розчину кальцій гідроксид (луг) взаємодіє з вуглекислим газом (кислотним оксидом), що міститься у повітрі, в результаті чого утворюється тверда маса (штучний камінь):
 
Ca(OH)2+CO2CaCO3+H2O.
 
Вапняне молоко застосовують у виробництві цукру, а також у сільському господарстві для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин.
 
Натрій гідроксид
  
Інші назви цієї речовини: їдкий натр, їдкий натрій, каустична сода.
 
Натрій гідроксид використовують як у промисловості, так і для побутових потреб.
 
Каустик використовують при виробництві целюлози, миючих засобів (мила, шампунів, тощо), у нафтопереробці, при виробництві біодизельного палива, для нейтралізації кислот. У побуті натрій гідроксид використовують як основу деяких засобів для ліквідації засмічень каналізаційних труб.
Засоби для очищення каналізаційних труб від відкладень жиру можуть містити більше \(40\ \)% натрій гідроксиду.
 
Калій гідроксид
  
Тривіальна назва речовини — їдкий калій.
 
Калій гідроксид використовують у виробництві миючих засобів, як сировину для отримання різних сполук калію, а також як електроліт у гальванічних елементах (манганово—цинкових батарейках) і нікель—кадмієвих акумуляторах.
 
nikel-kadmievye-akkumuljatory.jpg
Нікель-кадмієві акумулятори для електроінструментів містять калій гідроксид
 
Магній гідроксид
  
Магній гідроксид використовується як компонент зубних паст, у медицині — як лікарський засіб для зменшення кислотності шлункового соку і як проносне; в промисловості — як наповнювач при виробництві пластмас, а також, як сировина для отримання магній оксиду.
 
Правила безпечного поводження з лугами
Луги при попаданні роз'їдають шкіру і слизові тканини. При роботі з ними особливо слід берегти очі, оскільки ці речовини викликають необоротнє руйнування зорового нерва, наслідком чого може бути повна втрата зору.
 
768px-GHS-pictogram-acid.svg.png
 
Зверни увагу!
Всі роботи з лугами слід проводити в окулярах, користуючись гумовими рукавичками.
Якщо ж луг усе-таки потрапив на поверхню тіла, уражене місце потрібно добре прополоскати струменем проточної води. Якщо луг потрапив в око — безперервно промивати проточною водою не менше 35-40 хвилин, і звернутися за медичною допомогою.