Теорія:

Людина може розповісти не тільки про властивості об'єкта, а й про відносини, в яких цей об'єкт знаходиться з іншими об'єктами.
Приклад:
«Іван — син Андрія»;
«Еверест вищий за Ельбрус»;
«Вінні Пух дружить з П'ятачком»;
«\(21\) кратне \(3\)»;
«Афіни таке ж старовинне місто, як і Рим»;
«Текстовий процесор входить до складу програмного забезпечення комп'ютера».
У кожній з наведених пропозицій виділено ім'я відносини, яка позначає характер зв'язку між двома об'єктами.
Відносини можуть існувати не тільки між двома об'єктами, але і між об'єктом і множиною об'єктів.
Приклад:
«Дискета є носієм інфомації»;
«Камчатка — це півострів (є півостровом)».
У кожному із цих речень описана відносина «є елементом множини».
Відношення може пов'язувати дві множини об'єктів.
Приклад:
«Колеса входять до складу автомобілів»;
«Метелики — це комахи (є різновидом комах)».
Попарно пов'язані одним і тим же відношенням можуть бути кілька об'єктів. Відповідний словесний опис може виявитися дуже довгим і тоді в ньому важко розібратися.
 
Нехай про населені пункти А, Б, В, Г, Д і Е відомо, що деякі з них сполучені залізницею:
населений пункт А сполучений залізницею з населеними пунктами В, Г і Е,
населений пункт Е — з населеними пунктами В, Г і Д.
 
Для більшої наочності наші зв'язки («сполучений залізницею») можна зобразити лініями на схемі відносин. Об'єкти на схемі відносин можуть бути зображені колами, овалами, точками, прямокутниками і т. п.
 
1.png
 
Імена деяких відносин змінюються, коли міняються місцями імена об'єктів, наприклад: «вище» — «нижче», «є батьком» — «є сином». У цьому випадку напрямок відношення позначають стрілкою на схемі відносин.
Стрілки можна не використовувати, якщо вдається сформулювати і дотримати правило взаємного розташування об'єктів на схемі.
 
2_.png
 
Такі відносини, як «є сином», «сполучений залізницею», «купує», «лікує» тощо, можуть пов'язувати тільки об'єкти деяких видів. А у відносинах «входить до складу» і «є різновидом» можуть перебувати будь-які об'єкти.
Коротко про головне
У повідомленні про об'єкт можуть бути наведені не тільки властивості даного об'єкта, але і відносини, які пов'язують його з іншими об'єктами. Ім'я відносини позначає характер зв'язку. Відносини можуть пов'язувати не тільки два об'єкти, а й об'єкт з множиною об'єктів або дві множини.
 
Будь-які відносини між об'єктами можна наочно описати за допомогою схеми відносин. Об'єкти на схемі відносин можуть бути зображені колами, овалами, точками, прямокутниками тощо. Зв'язки між об'єктами можуть бути зображені лініями або стрілками.