Теорія:

Обчислювальними будемо називати такі таблиці, в яких значення деяких властивостей обчислюються з використанням значень інших властивостей з цієї ж таблиці.
Приклад:
табл1.png
 
Ця таблиця відноситься до типу ОВ («об'єкти-властивості»). Значення в графі «вартість» обчислені за формулою: ціна, помножена на кількість.
 
Останній рядок цієї таблиці називається підсумковим. Він призначений для запису підсумків. Підсумковий рядок має заголовок «Разом» або «Всього».
 
В комірках підсумкового рядка розміщують суми чисел з відповідних граф. Але ці суми повинні мати сенс. Так, якщо скласти всі числа в графі «Кількість», то ми дізнаємося загальне число предметів, що входять в подарунковий набір. Загальна вартість набору знаходиться підсумовуванням всіх чисел, що стоять в графі «Вартість». А ось сума по графі «Ціна» не має ніякого сенсу.
Приклад:
Збираючись на пляж, веселі чоловічки вирішили запастися прохолодними напоями. Незнайка взяв з собою \(2\) літра квасу, \(1\) літр газованої води і \(1\) літр малинового сиропу,
Пончик — \(3\) літра газованої води і \(2\) літра сиропу,
Торопижка — \(2\) літра газованої,
доктор Пілюлькін — \(1\) літр квасу і \(1\) літр касторки.
Скільки літрів напоїв кожного виду взяли всі чоловічки разом?
Скільки всього літрів напоїв взяв з собою кожен з чоловічків?
Скільки всього літрів напоїв взяли всі чоловічки разом?
 
Уявімо наявну інформацію про пари об'єктів класів «чоловічок» - «напій» в таблиці типу ООО («об'єкти-об'єкти-один»). В цьому випадку властивістю пари об'єктів буде кількість (в літрах) напою, запасеного чоловічком.
 
табл2.png
 
Відповідь на перше питання знаходиться в підсумковій графі таблиці. Відповідь на друге питання - в підсумковому рядку. Відповідь на третє питання знаходиться в нижній правій комірці - на перетині підсумкового рядка і підсумкової графи.
 
Зверни увагу, що останнє число може бути отримано двома способами. Дізнатися, скільки всього напоїв взяли з собою чоловічки, можна, якщо скласти кількість напоїв, взятих Незнайкою, Пончиком, Торопижкою і Пілюлькіним (підсумовування по підсумковому рядку). Це ж число буде отримано, якщо скласти узяте чоловічками кількість квасу, газованої води, малинового сиропу і касторки (підсумовування по підсумковій графі). Цю особливість числа, що стоїть в правій нижній комірці таблиці, можна використовувати для контролю своїх обчислень.
Приклад:
Відомо, що \(1\) літр квасу в Квітковому місті стоїть \(1\) монету, \(1\) літр газованої води — \(3\) монети, \(1\) літр малинового сиропу — \(6\) монет, \(1\) літр касторки — \(2\) монети.
Скільки монет витратив на покупку напоїв кожен чоловічок?
Скільки монет витрачено на покупку напоїв кожного виду?
Скільки витрачено грошей всіма чоловічками разом?
 
 
У нас з'явилася додаткова властивість «ціна», яка характеризує не пару об'єктів, а відноситься до одного об'єкту цієї пари. Можемо будувати таблицю типу ООО («об'єкти-властивості-об'єкти»).
 
табл3.png