При розв’язуванні таких задач, як перебірні задачі (арифметичні), табулювання функцій, обробка таблиць потрібно циклічний процес повторити кілька разів. Один зі способів написання такої програми — утворити цикл всередині тіла другого циклу.
Такий цикл також називають внутрішнім, а цикл, у якому він міститься, — зовнішнім.
Всередині вкладеного циклу може бути наступний вкладений цикл, утворюючи наступний рівень вкладеності і так далі. Внутрішній і зовнішній цикли можуть бути циклами з параметром або з передумовою.
Якщо перебирати всі значення n і k, отримаємо 12 значень змінної y.
Скласти програму можна в такий спосіб: для кожного значення n перебрати всі значення k від 2 до 8, тобто n використати як параметр зовнішнього циклу, k — як параметр внутрішнього циклу:
Рис. 3
Зовнішній цикл for i in range (1, 10) спрацьовує 9 разів. Внутрішній цикл for j in range (1, 10) спрацьовує 9 раз для однієї ітерації зовнішнього циклу, і відповідно 81 разів для всіх ітерацій зовнішнього циклу.
У кожній ітерації внутрішнього циклу на консоль буде виводиться добуток чисел i та j (рис.3).
За даним натуральним n ≤ 9 вивести драбинку з n сходинок, i-та сходинка складається з чисел від 1 до i без пробілів (рис.4).
Рис. 4
Для розв’язання задачі можна перебрати всі можливі сполучення цифр, з яких утворюється десятковий запис трицифрового числа, і перевірити для кожного сполучення умову задачі.